Prof. Dr. Gökhan Metin'den Uyarı! Fazla Kullanımı Böbrekleri Bitiriyor

Takviye gıdalar ve yiyeceklerle ilgili önemli bir uyarı yapıldı. Özellikle sporcuları ilgilendiren uyarıyı yapan isim ise Prof. Dr. Gökhan Metin oldu. İşte dikkat edilmesi gerekilen takviye gıdalar...

Prof. Dr. Gökhan Metin'den Uyarı! Fazla Kullanımı Böbrekleri Bitiriyor
Yayınlanma Tarihi : 16 Eylül 2021 18:55

Protein tozu, sığır eti hapı ve birçok likit ürünler sporcular arasında çok sık kullanılan takviye gıdalardan sadece bilinen bazılarıdır. Ancak marketten aldığımız hazır ekmeğin bile zararı olduğunu bilirken, bazı sporcu takviyelerinin zarardan çok faydası olduğuna inanmamalıyız. 

Protein tozu, spor salonlarını giden birçok kişinin olmazsa olmaz taksiye besindir. Toz halinde satılan bu ürünler çikolata, çilek veya vanilya gibi birçok tatlandırıcı maddelerle birleştirilerek piyasaya sürülüyor. Su veya süt ile karıştırarak içilen bu ürünler sanılanın aksine faydadan çok vücudumuza özellikle böbreklere zarar veriyor. Protein tozunun vücudu olan olumsuz etkilerini ise Prof. Dr. Gökhan Metin açıkladı. İşte bilmeden vücudumuza verdiğimiz zararlar... 

Protein tozlarının hiç şüphesiz zararları olduğuna da dikkat çeken Prof. Dr. Metin, “Bu ürünler çok masum gösterilmekle beraber böbreklerin ve karaciğerin proteinlerle ilgili bütün düzenlemeleri yaptığını düşünürsek yüksek yoğunlukta takviye gıda kullanmak böbrekler için ciddi bir tehdit" diyerek, bu durumun en riskli taraflarından birinin de bu tarz takviye gıdaların doping maddeleri içermesi olduğunu belirtti. 

Prof. Dr. Metin sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Kişi ne kadar protein alırsa alsın yeterli direnç egzersizini yapmadığı sürece istediği sonuca ulaşamaz."

Bireylerin beslenmesinin kişisel ve yöresel alışkanlıklara, sosyo-ekonomik düzeye bağlı olarak değiştiğini ve geliştiğini belirten Prof. Dr. Metin sözlerini “Sporcu sağlıklı beslenmeli ve çok kısa sürede kilo alıp vermemeli. Çünkü bu durum performanslarını olumsuz yönde etkileyebilir" şeklinde tamamladı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı