Romatizma Neden Oluyor?

Romatizma eklemlerden başlayarak kas kemik ve bağları etkileyen çok sayıda hastalığın genel bir tanımıdır.

Romatizma Neden Oluyor?
Yayınlanma Tarihi : 24 Eylül 2021 17:47

Romatizma çağımızın ciddi bir hastalığı sağlık sorunudur. Belli bölgelerde ağrı şişme hatta kısıtlı harekete yol açan romatizma bazen şekil bozukluklarına da yol açabilmektedir. Çoğunlukla kronik olan romatizmal hastalıklar kişilerin günlük hayatlarına devam etmelerinde güçlük olmaması için erkenden tanı ve düzenli tedavi çerçevesinde değerlendirilmelidir. 

Romatizmanın Tanımı

Çocuklar da dahil olmak üzere bütün yaş gruplarını kapsayan, çoğu yaş grubunda görülen romatizma iskelet, kas ve bağlarından oluşan hareket sistemimizde gelişen kısıtlı hareket ve ağrı ile beraber seyreden kronik bir rahatsızlıktır. Bazen iç organlara da zarar veren bu rahatsızlık bilinenin aksine hava olaylarının neden olduğu bir hastalık kesinlikle değildir. İltihaplı ve iltihapsız romatizma olmak üzere ikiye ayrılsa da aslında romatizmanın pek çok alt türü bulunur.

Romatizmanın Belirtileri

Çoğu zaman romatizma tipi hastalıklarda kaslarda, sırtta ve belde ağrı; eklemlerde şişlik ve ağrı, sindirim sisteminde şikayet, kardiyovasküler sistemde oluşan sorunlar görülür. Başlıca romatizmal hastalık belirtileri şöyledir:

Bazı nörolojik şikayetler
Nefeste darlık
Kısıklı hareket
Sabahları eklemlerin sert olması 
Cildin güneş karşısında hassaslaşması
Cildin altında bezelerin oluşması
Vücudun muhtelif bölgelerinde sertlik görülmesi
Gözlerde iltihap görülmesi
Uzun süren ateş yükselmesi

Bir Romatizma Çeşidi Olarak Romatoid Artrit

Tıpta romatoid artrit olarak tanımlanan eklem romatizması nedeni henüz anlaşılmış olmayan seyri kronik, sistemik bir iltihaplı sağlık sorunudur. Birçok eklemi bir anda etkilemesi ile şekil bozukluğuna ve sakatlanmalara neden olur. Hayat kalitesini inanılmaz derecede düşüren romatoid artrit iltihap içeren bir hastalık olması sebebiyle bazen organ tutulumlarına da sebep olabilir. Erkeklerin bu hastalığa yakalanma sıklığı kadınlara nazaran 2-3 kat daha azdır. Nedeni yeterince bilinmemesine rağmen genetik ve çevresel faktörlerin etkili olduğu genel bir kabuldür. Çevresel faktörler arasında sigara romatoid artritin en büyük risk faktörüdür. Hastaların büyük bir çoğunluğunda birkaç hafta içerisinde gelişen hafif ateş, halsizlik, kilo kaybetme, yorgun hissetme ve eklemlerde ağrı hastalığın ilk belirtileri arasında yer almaktadır. Eklemlerde ağrı çoğu zaman uyuma ve dinlenme sonrası hissedilmektedir. Sabahları oluşan tutukluk en önemli bulgulardan biridir.

Romatizma Neden Oluyor?

Romatizmal rahatsızlıklar vücudumuzdaki hareket sistemimizin bir parçası olan kaslarımızda, eklemlerimizde, kemiklerimizde ve bağlarımızda oluşan hasarlanmaların adıdır. Romatizma genelde genetik geçen bir hastalık olup sebebi tam olarak anlaşılamamış olsa da iltihaplı olan romatizma ve iltihapsız olan romatizma çeşitlerinin nedenleri de birbirinden farklıdır. İltihaplı romatizma tiplerinin genetik geçişli olduğunu düşünmemize rağmen hala bu hastalığın sebebinin ne olduğunu tam olarak anlamış değiliz. Fakat iltihapsız olan romatizmaya çoğunlukla genetik faktörler, eklemlerin aşırı yıpranması, aşırı kilo, spor dolayısıyla yaralanma ve bazı travma durumları sebep olabilir. Çevresel faktörlere ek olarak bütün romatizmalarda yaş ve cinsiyet büyük önem arz etmektedir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.