Sağlık Bakanlığı Aşı Konusunda Geri Adım Attı! Randevular İptal

Üçüncü doz ve dördüncü doz aşı tartışmaları devam ederken Sağlık Bakanlığından beklenmedik bir karar çıktı!

Sağlık Bakanlığı Aşı Konusunda Geri Adım Attı! Randevular İptal
Yayınlanma Tarihi : 18 Ağustos 2021 17:24

Koronavirüs aşılamasında yeni bir karar alındı. Bilindiği gibi ülke genelinde 15 yaş ve altı gençlerle ilgili bir düzenleme vardı.

Ancak gelen bir son dakika haberine göre koaronavirüs aşı hakkı tanınan 15 yaş ve üzeri gençlerin aşı randevularına iptal kararı çıktı.

Konuyla ilgili ise detayları Hürriyet gazetesi derledi. Bakanlıktan yapılan açıklamada yeni bir düzenleme yapılacağına dikkat çekildi.

***

Bilindiği gibi Bakanlık 6 Eylül tarihinde planlanmakta olan okulların yüz yüze eğitim için açılması için 12 yaş üstü kronik hastalığı olan çocukların yanı sıra 15 yaş üstü çocuklara da aşı hakkı olduğunu açıklamıştı. Ancak aşı randevusu olarak hastaneye giden gençlere randevunuz iptal edildi yeniden alın cevabı verildi.

Yaşanan bu durumu Hürriyet gazetesi araştırdı.. 

****

Konuyla ilgili olarak Hürriyet'ten Meltem Özgenç'in haberine, yeniden randevu almaya çalışanların ise sistemde aşı hakkı olmadığı belirlendi.  

****

Öte yandan Bakanlık yetkililerinden edinilen bilgiye göre, bu konuda sistemde yeni bir düzenleme üzerinde çalışılıyor. 15 yaş üstü gençlerin aşı haklarının önümüzdeki günlerde yeniden gündeme geleceği belirtiliyor.

4’ÜNCÜ DOZ İÇİN BEYAN MI BELGE Mİ İSTENECEK?


Bu arada Sağlık Bakanlığı, yurtdışına çıkışta vize kolaylığı için iki doz Sinovac aşısı yaptırıp, hatırlatma dozu olarak BioNTech uygulanan tüm vatandaşlara 4’üncü doz aşı hakkı tanımıştı. Ancak yurtdışına çıkacak kişilerin beyana dayalı mı yoksa bir belge göstererek mi 4’üncü doz aşılarını yaptırabilecekleri henüz netleşmedi.

****

 

Bazı gazeteciler ise üç ve dördüncü doz aşı kararlarını eleştirerek madem böyle bir şey yapılacaktı neden Sinovac aşısı ülke genelinde uygulandı diyerekten tepki gösterdiler.

Kaynak: Hürriyet gazetesi