Severek tüketiyorduk ama bu özelliğini duyunca artık yemeyeceksiniz

Türk mutfağında yer alan bazı yiyeceklere dikkat etmek gerekiyor. Özellikle soğuk algınlığı döneminde yememeniz gereken bazı besinler bulunuyor. İşte öğrenince çok şaşıracağınız yemek uyarıları

Severek tüketiyorduk ama bu özelliğini duyunca artık yemeyeceksiniz
Yayınlanma Tarihi : 22 Nisan 2022 15:42

Soğuk algınlığı sadece sonbaharda değil aynı zamanda ilkbahar ve kış aylarında da olabiliyor. Hatta bazı durumlarda yaz aylarında bile başımıza gelebilir.

Burun Akıntısı

Hapşırma

Boğaz ağrısı ve boğazda yanma gibi sorunlar soğuk algınlığı sonucunda en yaygın belirtilerdendir. Böyle durumlarda bazı besinlerden uzak durmak gerekmektedir.

Uzmanlar hastalığı atlatmak için bazı şifalı besinler önerirken bazı besinlerin de tüketilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

Severek tüketmiş olduğumuz bazı besinler soğuk algınlığı geçirdiğimiz dönemde hastalığa karşın olumsuz etki bırakmaktadır. İyileşme sürecini yavaşlatan bu besinler boğazımızda da tahrişe neden olmaktadır.

Yapılan araştırmalarda boğaz ağrısı ve soğuk algınlığı geçirdiğimiz dönemde hastalığı ilerleten besinlerin listesi çıkarıldı.

Aynı zamanda da hastalığı kısa sürede bitirecek besinlerin listesi de ayrıntılı bir şekilde aktarıldı. Milliyet gazetesinin Pembenar ekinde yayınlanan bir haberde soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı gibi sorunlarımızın olduğu dönemlerde uzak durmamız gereken besinlerin listesine paylaşıldı. Paylaşılan listede özellikle her yaştan insanın çok sevdiği bazı atıştırmalıklarda yer alıyor. Siz siz olun bu atıştırmalıklardan sağlığınız için hastalık döneminde muhakkak uzak durun.

İyileşme süreciniz yavaşlayacağı gibi hastalığınızın da fazla etki gösterecek olmasına neden olabilirsiniz. 

Pembenar özel haberine göre, öksürüğünüz veya boğaz ağrınız varsa kraker, cips, patates cipsi veya simit gibi gevrek atıştırmalıklar boğazınızda zımpara etkisi yaratabilir!

Bu yiyecekler hastalıktan dolayı kurumuş boğazınızı kötü şekilde tahriş edebilir, bu da acınızı uzatmanız anlamına gelir.

Muhtemelen bu süper yiyeceğin soğuk algınlığı yaşadığınızda çok iyi geleceğini düşünüyorsunuz ancak maalesef öyle değil...

ÇİLEK DE YENİLMEMELİ

Çilek, tıkanıklık yaratarak burnunuza ve sinüslerinize rahatsızlık verecek derecede yüksek histamin salgılanmasına yol açar.

İŞLENMİŞ GIDALARDAN UZAK DURUN

Tüm işlenmiş gıdalar sağlıksız ya da kötü bir seçimdir. Ancak bunların içerisinde yüksek miktarda tuz, şeker ve yağ içerenler en tehlikelileri. Neden mi?

Çünkü içerisinde yer alan maddeler vücutta iltihaplanmaya yol açarak iyileşme sürecini geciktirebilir. Bu nedenle iyileşene kadar tuzlu atıştırmalıklar, kahvaltılık gevrekler, şarküteri ürünlerinden uzak durmakta fayda var.

Yemeklerin yanına çok yakışan bu yiyeceklerin tadı çok güzel ancak hastalık sürecinde uzak durmalısınız. Çünkü bu yiyecekler, boğaz ağrısı ve iltihabını artırabilecek oranda sirke veya tuz içerir .

ŞEKER TÜKETMEYİN

Şeker yemek, bağışıklık sisteminizi ve beyaz kan hücrelerinizin sizi hasta eden mikroplarla savaşma yeteneğini geçici olarak baskılayabilir .

Bu nedenle daha da kötüleşmemek için şeker arzunuzu kontrol altında tutmaya çalışmalısınız.

TAVUK ÇORBASI İYİ GELECEKTİR

Dumanı üstünde tüten bir kase tavuk çorbası neye iyi gelmez ki... Vücudunuzun su ihtiyacı karşılar, besleyicidir, yatıştırıcıdır.

Araştırmalar, soğuk algınlığı belirtilerine karşı anti-inflamatuar bir etkiye sahip olduğunu göstermektedir.

ACI BİBERLE ŞİFA BULUN

Acı biber, soğuk algınlığı belirtilerini hafifletebilecek bir bileşen olan kapsaisin içerir.

Bu bileşen, bir nefes açıcı ve balgam söktürücü gibi çalışır. Yani mukusu parçalayabilir, öksürüğü ve tıkalı bir burnu rahatlatabilir.

ZENCEFİL ÇAYINDAN YARARLANIN

Soğuk algınlığı sırasında sıcak bir fincan zencefil çayı en iyi arkadaşınız olabilir. Bu güçlü kök, virüsle savaşmaya yardımcı olan analjezik ve antienflamatuar etkilere sahiptir.

Soğuk algınlığı sırasında sıcak bir fincan zencefil çayı en iyi arkadaşınız olabilir. Bu güçlü kök, virüsle savaşmaya yardımcı olan analjezik ve antienflamatuar etkilere sahiptir.

BİLİM İNSANLARININ BULDUĞU MUCİZE İÇECEK

Florida Üniversitesi'nde yapılan bir çalışmaya göre araştırmacılar, kızılcık suyu içenlerin içmeyenlere göre soğuk algınlığını daha hafif geçirdiğini ortaya koydular. Öyleyse kendinize bir bardak kızılcık suyu doldurun! Vücudunuz bunun için size teşekkür edecek.

Kaynak: Milliyet