Sinovac aşısı olanları ilgilendiren korkutan açıklama! Bakan Koca Uyardı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Sinovac aşısı olan vatandaşları 3.doz konusunda uyardı.

Sinovac aşısı olanları ilgilendiren korkutan açıklama! Bakan Koca Uyardı
Yayınlanma Tarihi : 04 Eylül 2021 18:09

Bir yandan aşı olmayan vatandaşlara yönelik kısıtlamalar gelirken bir yandan da aşı olan vatandaşlara uyarılar yapılıyor.

Şimdilik ABD 3.Doz aşı uygulamasına geçmedi. Dünya Sağlık Örgütü ise beklenmesi çağrısında bulunuyor. Türkiye ise 3.doz konusunda kararlı.

Dün Uğur Şahin'de yaptığı açıklamada 3.doz aşılamanın yüzde 95 koruma sağladığını öne sürmüştü. Beklenmedik bir açıklamada Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan geldi.

Koca uyarısını hem aşı olmayanlara hem de Sinovac aşısı olanlara karşın yaptı. Bakın Koca'nın açıklamasındaki ayrıntılar nelerdi:

BBC Türkçe'nin haberine göre; Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu Toplantısı'ndan sonra önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Koca, iki doz Sinovac aşısı olanların 3 ay sonra üçüncü doz aşı olması gerektiğini vurguladı.

AKTİF VAKALARIN ÇOĞU TAM AŞI OLMAYANLAR

Koca, Covid-19 sonucu hayatını kaybedenlerin yüzde 90’ının ya hiç aşı olmamış ya da aşıları eksik kişiler olduğunu söyledi. Koca ayrıca şu anda aktif vakaların yüzde 81’ini tam aşılı olmayanların oluşturduğunu belirtti.

Tek doz aşının koruyuculuk açısından yeterli olmadığını söyleyen Koca, vakaların şu anda en yoğun olarak 15-45 yaş grubu arasında görüldüğünü söyledi.

3 AY SONRA 3.DOZ OLUNMALI

2 doz Sinovac aşısının üzerinden 3 ay geçenlerin, 3. doz aşı olması gerektiğini vurgulayan Koca, "Özellikle elimizdeki veriler üçüncü aydan sonra bu koruyuculuğun azaldığını, yaşlı grupta ek olarak daha da düştüğünü gösteriyor. Yani 2 doz inaktif aşısı yaptırmış kişi rahat hareket etmemeli, 3 ay sonra yeni aşısını yaptırmalıdır." dedi.