Tepki çeken iddia! Hastanelere randevular artık kotalı

Birgün gazetesinde yer alan bir iddiaya göre Türkiye'de Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota getirdi. Söz konusu iddia doğruysa Yurttaş, bakanlığa bağlı sağlık kurum ve kuruluşlarından 1 ayda en fazla 3 kez alma imkanına sahip olacak.

Tepki çeken iddia! Hastanelere randevular artık kotalı
Yayınlanma Tarihi : 13 Eylül 2022 09:46

Sağlık bakanlığı hakkında dikkat çeken bir kota iddiasında bulunuldu. Bakanlıktan söz konusu iddiaya henüz bir yanıt yok. Ancak iddia sosyal medyada tartışmaya yol açtı.

HASTANELERE KOTA İDDİASI

BirGün gazetesinden Sibel Bahçetepe'nin haberine  göre, Sağlık Bakanlığı’nın muayene randevularına aylık kota getirdiği iddia ediliyor. Buna göre Kamu hastanelerinden randevu bulamayan veya çok ileri tarihlere alabilen yurttaş, bu kez de kota sınırlamasıyla karşı karşıya kalacak.

DOKTORLAR İDDİAYA TEPKİLİ

Doktorlar Ergün Demir ile Güray Kılıç, bakanlık yetkilileri tarafından Sağlık Bakanlığı’na bağlı hastanelerinin bilgi işlem merkezleri ve bilgisayar firmalarına bilgi verildiği iletti. Doktorlar, yurttaşlara “30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz” mesajları gönderilmeye başladığını da belirterek, “Kronik hastalığı olan ve takip edilmesi gereken hastalar, engelli ve kanser hastaları bu durumda ne yapacaklar?” diye sorarak tepki gösterdiler.

Öte yandan Muayene randevularına kota getirilmesine tepki gösteren Dr. Demir ve Dr. Kılıç, hastalara da mesaj iletildiğini kaydederek, şöyle dedi:

“Kamu üniversite hastaneleri ve Sağlık Bakanlığı’na bağlı tüm sağlık kurum ve kuruluşlarında muayene ve ameliyat randevusu alamayan veya çok ileri tarihlere alabilen vatandaşlara, Sağlık Bakanlığı yeni bir uygulama ile randevuya kota uygulaması getirdi. Randevu için müracaat eden vatandaşlara ‘30 günde en fazla 3 randevu alabilirsiniz’ mesajları göndermeye başladı."

Kaynak: Birgün - Sibel Bahçetepe