Tereyağını asla böyle saklamayınız! Bakteri yuvasına dönüşüyor ve zehirliyor

Türk mutfağında pilav başta olmak üzere her yemekte kullanılan Tereyağı çok faydalı besinlerden biridir. Ancak doğru saklanmadığı zaman tereyağı zararlı bir besine dönüşebilmektedir. Bu yüzden tereyağını saklarken bilmeniz gereken bazı kurallar var

Tereyağını asla böyle saklamayınız! Bakteri yuvasına dönüşüyor ve zehirliyor
Yayınlanma Tarihi : 17 Mayıs 2022 00:16

Tereyağı çok faydalı besinlerden. Tereyağının faydaları çok sayıda araştırma kuruluşu tarafından yapılan araştırmalar sonucunda ortaya çıkarılmıştır.

Mynet tarafından yayınlanan bir haberde; Tereyağının mide be bağırsaklarda meydana gelen rahatsızlıklara iyi geldiği belirtilmektedir.

Tereyağının aynı zamanda göz sağlığı içinde faydalı bir besin olduğu belirtiliyor. Kas ağrısı çekiyorsanız kas ve eklemler üzerinde de tereyağının olumlu etkileri bulunur. Eklemlere faydası olan tereyağının aynı zamanda kemiklere de çok fazla faydası bulunmaktadır. 

thumbs-b-c-4997bcbbb421e29835e2a0a8656fe706.jpg

1 YEMEK KAŞIĞI YETERLİ OLMAKTA

Öte yandan tereyağının faydalarından yararlanmak için günde 1 tatlı kaşığı tüketmek yeterli olmaktadır. Yani gereğinden fazla tüketmeye gerek yoktur. Ancak yemeklerinize 1 ya da 1,5 yemek kaşığı tereyağı eklemeniz yeterli olmaktadır. 

Günlük 1 tatlı kaşığı tereyağı tüketmek ihtiyacınız olan tüm besin değerlerini almanızı sağlayacaktır.

AŞIRIYA KAÇMAMAK GEREKİYOR

Uzmanlara göre tereyağı tüketirken aşırıya kaçmamak gerekmemektedir. Sabah'da yayınlanan bir haberde gereğinden fazla tereyağı tüketmenin bazı zararlarından bahsedilmiştir. Bu zararlar arasında en dikkat çekeni karaciğerde yağlanmaya yol açmasıdır.

Ayrıca gereğinden fazla tereyağı tüketmek kilo alımına da neden olabilmektedir. Kan şekerini düzensiz bir şekilde de yükselten tereyağı damarlarda da bazı sorunlara yol açabilmektedir 

1629622.jpg

SAKLAMA KOŞULLARINA DA DİKKAT ETMEK GEREKİYOR

Öte yandan tereyağının faydalarının yok olmaması içinde saklama koşullarına dikkat etmek gerekmektedir. Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde; Tereyağının doğru saklanmaması durumunda zehirli hale dönüşebileceğine dikkat çekildi ve şu bilgiler paylaşıldı.

TEREYAĞI

Tereyağı, sıkı gıda güvenliği kurallarına göre buzdolabında saklanması gereken yiyeceklerden biridir. Genelde yumuşak ve sürülebilir kıvamda olması istenen tereyağını sürekli soğutup sonra oda sıcaklığına getirmek bakteri oluşumunu hızlandırır.

sorin-gheorghita-094mp-cbdpm-unsplash.jpg

Yani başka bir deyişle kahvaltıda sakın tereyağının tamamını servise sunmayın. Kaşık yardımıyla küçük bir tabağa yada kahvaltı tabağına tereyağını alın. Geri kalanı ise hemen buzdolabına kaldırın. Her sabah sofraya tümüyle koyduğunuz tereyağı zamanla bozulma sürecine girer ve bakteri üretir. Bu da size faydadan çok zarar verir! Bu yararlı bilgiyi arkadaşlarınıza da ulaştırın ve onlarda tereyağı konusunda hataya düşmesinler