Tüketildiğinde Beyne İyi Gelen ve Hafızayı Güçlendiren Besinler!

Beyni koruyan ve hafızayı güçlendiren bazı yiyecekler var. Bu besinleri mutlaka tüketmeye özen gösterin. İşte beyni koruyan ve hafızayı güçlendiren besinler...

Tüketildiğinde Beyne İyi Gelen ve Hafızayı Güçlendiren Besinler!
Yayınlanma Tarihi : 01 Aralık 2021 18:07

Beyin, en hayati organlarımızdan biridir. Birçok işlevimizin ana merkezi beyindir. Hal böyle olunca onu da en iyi biçimde beslememiz gerekir. 

Günlük hayatın stresi, yoğun iş temposu ve yaşam kalitesi birçok organımızı etkiler. Elbette bu olumsuz koşullardan etkilenen beynimizi veya bir başka organımızı dışarıdan alabileceğimiz bazı gıda ve takviyeler sayesinde mutlu etmek hatta onarmak mümkün.

Beyin sağlığına ve hafızayı güçlendiren bazı besinler arasından en etkili olanları sizler için derledik.

Beyin Sağlığına İyi Gelen ve Hafızayı Güçlendiren 5 Besin

1- Somon

Yağlı balıklar sadece D vitamini açısından zengin değil, Omega 3 ve DHA bakımından da zengin besinlerin başında gelir. Beyni iyi gelen besinlerin başında yer alan somon, beyin nöronlarına iyi gelir. Düzenli tüketildiğinde beyin daha yüksek kapasitede çalışır. Öte yandan yorgunluğa da iyi gelir.

2-Brokoli

Brokoli, içerisinde barındırdığı yoğun miktarda K ve A vitamini sayesinde beyin sağlığına ve mide sağlığına oldukça yararlıdır. İçermiş olduğu sülforaran maddesi beyin hücrelerin çoğalmasını sağlarken, hafızayı da güçlendirir.

3-Yaban Mersini

Kırmızı meyvelerin ne kadar sağlıklı olduğunu herkes bilir. Ancak yaban mersini kırmızı meyvelerin arasından en öne çıkanıdır. Yüksek miktarda antioksidan içeren yaban mersini, beyin sağlığına iyi gelmesinin yanı sıra stresi de önler. İnsana yüksek miktarda enerji verirken vücuttaki iltihaplanmayı da azaltır. 

4-Ceviz

Ceviz neredeyse herkes tarafından tüketilen, şekli itibariyle beyne benzetilen doğal bir antioksidan kaynağıdır. Omega 3 yağı bakımından zengin olan ceviz, beynin daha kuvvetli olmasını sağlarken, içermiş olduğu melatonin sayesinde uyku bozukluğu sorununa da iyi gelir.

5-Bitter Çikolata

Bitter çikolata, tüketildiği taktirde vücutta mutluluk hormonu salgılamasıyla bilinir. Her kesimin tüketebileceği bitter çikolata, yüksek miktarda içerdiği magnezyum sayesinde hafızayı güçlendirir. Beyni sakinleştiren bitter çikolata tüketildiği taktirde kişinin rahatlamasına da yardımcı olur.

Kaynak: Milliyet - Ulusal Post

İlgili Haberler