Tüketirken dikkat edin! Bu yiyecek kanser riskini artırıyor

Bazı yiyecekler kanser riskini artırmaktadır. Yapılan araştırmalara göre gereğinden fazla kırmızı et tüketmek çok zararlı

Tüketirken dikkat edin! Bu yiyecek kanser riskini artırıyor
Yayınlanma Tarihi : 08 Mayıs 2022 00:14

Kanser vakalarındaki artış korkutucu boyutlara ulaşmış durumda. Kanserle ilgili yapılan bazı araştırmalarda çıkan sonuçlar ise herkesi şaşırtacak türden.

Son dönemde kanser hastalarının sayısı giderek artıyor. Hemen hemen her evde bir kanser vakasına rastlamak mümkün.

Uzmanlar kanser yapan alışkanlıklar konusunda uyarıyorlar. Şimdilerde yapılan bir araştırma ise tüm ezberleri alt üst edecek türden oldu.

Özellikle kırmızı et konusundaki yapılan araştırma herkesin kafasını karıştıracak türden oldu.

İddialara göre gereğinden fazla kırmızı et tüketmek kanser başta olmak üzere bazı hastalıklara yol açıyor. Yurt gazetesi tarafından yayınlanan bir haberde; Gereğinden fazla kırmızı et tüketmenin yol açtığı sorundan bahsedildi.

KANSERDEN KORUMAK İÇİN MUTLAKA BU UYARIYI ÖNEMSEYİN

Kanserden korunmak adına doğru beslenmek çok büyük önem taşıyor. Kırmızı et yemenin birçok faydası bulunsa da fazla tüketilen kırmızı et kanser ve kalp hastalıklarına neden olabiliyor. 

Kırmızı et protein, vitamin B12 ve demir içeriği nedeniyle sağlık açısından çok önemli besinlerden biri. Ancak fazla tüketimi çeşitli sağlık sorunlarını da beraber getiriyor. 

Yapılan araştırmalara göre, haftada 3 defadan fazla kırmızı et tüketimi vücut için sağlıksız bir beslenme olarak değerlendiriliyor. 

thumbs-b-c-eb4537b2dc602ef1b7133f3009d1dbc4.jpg

Uzmanlar, Akdeniz tipi beslenmenin başta kanser olmak üzere sağlık açısından en ideal beslenme biçimi olduğunu vurguluyor.

Bunun için zeytinyağı, meyve ve sebzeler, tam tahıllar, baklagiller, yumurta, balık, kümes hayvanları ve süt ürünleri ile düşük düzeyde kırmızı et tüketimi öneriliyor.

FAZLA ET TÜKETMENİN DİĞER ZARARLARI

Öte yandan et sindirimi zor besindir bu yüzden fazla et tüketimi midede bazı rahatsızlıklara yol açabilir. Et yediğinizde bu yüzden bol su içmeyi ihmal etmeyin. Et fazla tüketilirse safra kesesi de rahatsız olur. Et ayrıca fazla tüketilirse böbrek taşlarına da neden olabilir. Ayrıca uzmanlara göre gereğinden fazla et tüketimi Kolesterolü fırlatmaktadır.

Kaynak: Yurt gazetesi

İlgili Haberler