Uykusuzluğa ve depresyona iyi gelen yiyecekler

Günlük yaşantımızda yaşadığımız birçok sorun ve olumsuzluk, stresli ve mutsuz hissetmemize sebep olabilmektedir.

Uykusuzluğa ve depresyona iyi gelen yiyecekler
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2022 21:50

ULUSAL POST - Bu gibi durumlarda birçok insan, mutlu olabilmek için birçok yola başvurabilmektedirler. Bu yollardan bir tanesi de besinlerdir. Çünkü bazı besinlerin içerisinde bulunan serotonin gibi maddeler mutlu hissetmeye yardım etmektedir. Fakat bu besinler mutlu ederken bir yandanda kilo almanıza neden olabilmektedir. Bu nedenle mutluluk veren besinleri tüketirken, tükettiğiniz miktarlara dikkat ederek tüketmeniz gerekiyor.

1. Bitter Çikolata 

  Bitter çikolata, kendinizi mutlu ve iyi hissetmenizi sağlayan en iyi yiyeceklerden bir tanesidir. Çikolatanın içerisinde şeker bulunmaktadır. Beyin bu şekeri kısa bir zamanda tüketebildiği için ruh halinizde hızlı bir değişim gözlenebilir. Ayrıyetten içerisinde bulundurduğu kafein ve teobromin gibi maddeler iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Bunlarla birlikte çikolatanın tadı, kokusu ve şekli birçok insan tarafından sevildiği için mutluluk veren besinler arasında yer almayı başarmıştır.

  Çikolata bildiğiniz gibi sütlü ve bitter gibi çeşitleri bulunmaktadır. Sütlü çikolata yağ ve şeker gibi malzemeler içerdiğinden, bitter çikolatayı tercih etmek daha iyi olacaktır. Ayrıyetten bitter çikolatanın içeriği flavonoidler bakımından daha zengindir ve ilave edilen şeker oranı daha azdır. Yinede kalorisi yüksek olan bir yiyecek olduğundan dolayı yerken porsiyon kontrolü yaparak yemeniz daha doğru olacaktır. 

2. Muz

  Muz, mutsuz halinizi çok hızlı bir şekilde değiştirebilecek bir etkiye sahiptir. İçerisinde bulunan dopamin ve serotonin gibi maddeler ruh halinize iyi gelmektedir. Bununla birlikte B6 vitamini bakımından oldukça zengindir. Yani muz mutluluk hormonu salgılayan besinler arasında yer almaktadır. Ayrıyetten kabuğu yeşil olduğu zaman muz, prebiyotik kaynağı olmaktadır. Prebiyotikler bağırsaklarımızda bulunan yararlı bakterilerin beslenmesine yardımcı olmaktadır. Sonuç olarak muz, mutlu bir hal için oldukça etkilidir.

3. Yulaf

  Tam tahıl olan yulaf, ruh halinizi düzeltmek için oldukça etkilidir. Yulafı sütte yada suda bekleterek, pişirerek veya tariflerle birlikte tüketebilirsiniz. 80 gram yulafın içerisinde yaklaşık 8 gram lif bulunmaktadır. Lif enerji seviyenizi denge tutmanız için etkili bir maddedir. Bazı araştırmalarda lif tüketen insanların daha enerjik ve iyi ruh haline sahip oldukları gözlenmiştir. 

4. Kahve

  İnsanlar arasında oldukça popüler bir besin olan kahve, mutluluk veren besinler arasında bulunmaktadır. Kahve, içerisinde bulundurduğu kafein sayesinde yorgun hissetmenize neden olan adenozinin ortaya çıkmasını engeller. Bu sayede daha canlı hissetmiş olursunuz. Bunlarla birlikte dopamin ve nöropinefrin gibi nörotransmitterlerin salgılanmasını arttırarak iyi bir ruh haline girmenize yardımcı olur.

5. Ceviz

  Serotonin açısından zengin olan ceviz, fındık ve fıstık gibi besinler gibi mutluluk veren besinler arasında oldukça önemli bir besindir. Günde 2-3 ceviz tüketmeniz, iyi bir ruh hali ve mutlu hissetmeniz için oldukça yararlıdır. Ayrıyetten birçok hastalıktan korunmak için oldukça faydalı bir besindir. 

6. Sarımsak

  Sarımsak, ağzınızda kötü bir kokuya neden olsada vücudumuzdaki kan akışını hızlandırmaktadır. Kan akış hızınız arttığı zaman, enerjimiz de onla beraber artacağından dolayı iyi bir ruh haline bürünmemizi ve mutlu hissetmemizi sağlamaktadır.

7. Peynir

  Genellikle kahvaltıda tüketilen peynir, serotonin açısından zengin olduğundan dolayı güne daha enerjik başlamanıza ve mutlu hissetmenize yardım etmektedir. Peynirin birçok çeşidi olduğu gibi, tüketilirken miktarına dikkat edilerek tüketmek daha sağlıklı olacaktır. 

8. Bal

  İçeriği sayesinde size enerji verme konusunda oldukça etkili olan bal, kahvaltıda tüketilmesi güne daha enerjik ve mutlu başlamanıza yardım edecek olan mutluluk veren bir besindir. Balı sadece bir şekilde sevmiyorsanız, alternatif bir şekilde tariflerinizle tüketebilirsiniz. 

9. Somon

    Omega 3 bakımdan zengin olan somon, tüketilmesi oldukça sağlıklı olan bir besindir. Somon ve orkinos gibi balıklar depresyona yakalanma riskini azalttığı için mutluluk veren besinler arasında bulunmaktadır. Omega 3, ayrıyetten beyin gelişimine katkı sağlamaktadır.

ULUSALPOST.COM