Uykusuzluğu kökünden çözüyor: En etkilisi bu besin

Uykusuzluk sorununa çare olan en etkili besin belli oldu. Bilim insanlarına göre esmer pirinç uyku sorunu olanların derdine derman oluyor

Uykusuzluğu kökünden çözüyor: En etkilisi bu besin
Yayınlanma Tarihi : 22 Nisan 2022 02:04

Çağımızın yeni sorunlarından biri de uykusuzluk.. Çaresi ise aslında basitmiş. Sadece bir kaç püf noktasını bilip uygulamak gerek. 

Uykusuzluk sorunu ciddi bir problemdir. Bu yüzden uyku sorunu yaşayanların mutlaka bir doktora gitmeleri gerekir. Uykusuzluk sorununuz varsa vücudunuz değil aynı zamanda beyniniz de etkilenir.

DEPRESYON NEDENİ

Yapılan araştırmalara göre uykusuzluk aslında depresyon nedeni. Çok sayıda bilim insanı yeterli uyku uyumayan ya da sık sık uykusundan uyanan kişilerin ruhsal problemler yaşadıklarına dikkat çekiyorlar.

MUTSUZLUK NEDENİ DE

Rahat bir uyku uyumayan kişiler daha mutsuz oluyor. Üstelik gün içerisindeki enerji düşüklüğü tüm işlerin aksamasına yol açtığı gibi aynı zamanda işlerden herhangi bir verim de alınamıyor.

Uykusuzluk sorununa çare olabilecek besinler her zaman araştırma konusu olmuştur.

MUCİZE SOFRAMIZDA ÇIKTI

Bir erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer diye boşuna dememişler. Demek ki uykusuzluk derdine bile çare doğru beslenmeden geçiyor. Uzmanlar tarafından yapılan araştırma sonrasında uykusuzluk sorununu ortadan kaldıracak mucizevi besinler listesi sıralandı.

Milliyet gazetesi tarafından paylaşılan bir haberde; Uykusuzluk sorununa çare olabilecek besinlere yer verildi. 

İŞTE UYKUSUZLUKLA İLGİLİ MİLLİYET'İN PEMBENAR EKİNDE YAYINLAMIŞ OLDUĞU O ÖZEL İÇERİK. SOFRANIZDAN EKSİK ETMEMENİZDE FAYDA VAR GÖRÜNÜYOR.

Pembenar özel haberine göre, güzel bir uyku için yemeniz gerekenler...Esmer pirinçEsmer ya da kahverengi pirinç, makarna yerine geçebilecek en sağlıklı yiyeceklerden biri. Eğer geç saatlerde yemek yiyeceksiniz, makarna gibi ağır karbonhidratlar almak yerine hafif bir tahıl olan esmer pirinci tercih edin.

Uykusuzluğu ortadan kaldıran, vücudunuz için çok kıymetli tam tahıllar arasında bulunan esmer pirinç, sizin için doğru bir seçenek olacaktır. Esmer pirinç, uykunuzu getirecek bir amino asit olan triptofan içerir. Bu amino asit melatonin ile benzer özelliklere sahiptir.

Badem mükemmel bir magnezyum kaynağı olması dışında, şaşırtıcı derecede vücuda melatonin sağlar.

Magnezyum, iltihaplanmaya karşı savaşmaya ve uykusuz gecelere yol açan kortizolün stres seviyesini azaltmaya yardımcı olur.

Tatlı isteğinizi tatmin edecek ve uykuya dalmanıza yardımcı olacak bir gece atıştırması olan bitter çikolatayı mutlaka mutfağınızın bir köşesinde bulundurun.

Bitter çikolata, yüksek derecede magnezyum içerir. Böylece stres seviyesini azaltır ve daha huzurlu uyumanızı sağlar.

Papatya çayı, antienflamatuar açısından zengindir ve iltihap önleyicidir. Gece yatmadan önce bir fincan ılık papatya çayı içmek, iyi bir gece uykusu çekmenize yardımcı olur.

Ayrıca yapılan araştırmalar sonucu papatya çayının anksiyete ve depresyonu azalttığı, cildi ise iyileştirdiği bulunmuştur.

Ispanak, uykuya dalmanıza yardımcı olacak harika bir besin kaynağıdır. Magnezyum ve triptofan bakımından zengindir. Bu her iki madde de sorunsuz bir şekilde uyumanıza yardımcı olur.

Ispanağı ister smoothie'ye, ister salataya, isterseniz de soslarda kullanarak tüketebilirsiniz. Özellikle ıspanaktan hoşlanmayanlar, bu şekilde yiyerek ona bir şans verebilir.