Uzm. Dr. Kemal Kunovac açıkladı! Kalp sağlığınızı 12 maddeyle korumak mümkün!

Uzman doktor Kemal Kunovac, kalp sağlığını korumanın yollarını anlattı. 12 maddeyle kalp sağlığınızı korumak mümkün oluyor

Uzm. Dr. Kemal Kunovac açıkladı! Kalp sağlığınızı 12 maddeyle korumak mümkün!
Yayınlanma Tarihi : 03 Mayıs 2022 20:02

Günümüzde Kalp krizi geçirenlerin sayısı hızla artmaktadır. Eskiden ileri yaşlarda görülen kalp krizi sorunu artık genç yaştaki insanlarda da görülmeye başladı. Yenilen ve içilen çok sayıda besin kalp sağlığını bozabiliyor.

Şehir yaşamı ile yoğun stres kuşkusuz kalp hastalıklarının da artmasına yol açıyor. Genç yaşta kalp krizinden ölenlerin sayısı hızla artarken çok sayıda uzman isim kalp sağlığını korumanın yöntemlerini anlatıyor.

İhlas Haber Ajansı'nda yer alan bir haberde; Uzman doktor Kemal Kunovac, kalp sağlığını korumaya yardımcı olan 12 önemli alışkanlığı anlattı.

Hangi yaşta olursanız olun güçlü bir kalp sağlığına sahip olmak için bu bilgileri sakın görmezden gelmeyin. Arkadaşlarınızın kalp sağlığını korumak içinde onlarla bu bilgileri paylaşabilir ve onların da faydalanmasını sağlayabilirsiniz.

İşte kalp sağlığınızı korumaya yardımcı olacak o çok ama çok önemli bilgiler.

 Uzm. Dr. Kemal Kunovac, Türkiye'de her yıl 150 bin ila 200 bin kişinin, yalnızca kalp krizi sebebiyle hayatını kaybettiğine dikkati çekerek önemli uyarılarda bulundu. Uzm. Dr. Kunovac, kalp ve damar hastalıklarının genel isminin kardiyovasküler hastalık olarak bilindiğini belirterek, “Dünya genelinde en sık rastlanılan ve ölümlere en çok sebebiyet veren hastalıkların başında yer alan kardiyovasküler hastalıklardır.

Diğer ülkeler ile k

 

ıyaslandığında Türkiye'deki kalp krizi verilerinin çok daha fazla olduğu göze çarpıyor. Her ne kadar bu tip rahatsızlıkların sebepleri çeşitlilik gösterse de en sık rastlanılan nedenlerden ikisi damar tıkanması ve hipertansiyondur.

Kardiyovasküler rahatsızlıklara en sık rastlanılan yaş grubu, ileri yaş yetişkinleridir. Her ne kadar cinsiyet bazında değerlendirildiğinde kadınlar ve erkeklerin bu hastalıklara yakalanma oranının aşağı yukarı eşit olduğu görülse de kadınların bu hastalıklara yakalanma yaşının, erkeklerle kıyaslandığında daha ileride olduğu görülüyor. Özellikle de geçmişinde diyabet ve sigara kullanımı bulunan bireylerde görülme sıklığı arttığından bu bireylerin düzenli periyotlarla sağlık kontrolüne girmeleri şiddetle tavsiye ediliyor” diye konuştu.

“9 tür kardiyovasküler hastalık var”

Kardiyovasküler hastalıkların 9 türü bulunduğunu bildiren Uzm. Dr. Kunovac, “En başta kalp kaslarını beslenen damarların hastalıkları olarak bilinen koroner kalp ve arter rahatsızlığı geliyor. Kardiyomiyopati denilen kalp kası rahatsızlığı, kalp yetmezliği, kalbin sağ tarafında yetmezlik olarak bilinen kor pulmonale, kardiyak aritmi denilen kalp ritmi anormallikleri, hipertansif kalp hastalığı, kalp kapakçığı hastalıkları, iltihaplı kalp hastalıkları ve son olarak kolları, bacakları besleyen damarların tıkanması olarak bilinen periferik arter hastalığı bu türler arasında yer alıyor” şeklinde konuştu.

“Harekete geçin, balık, fındık ve ceviz tüketin”

Uzm. Dr. Kemal Kunovac, hipertansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, sigara ve alkol kullanımı, ailede kalp hastalığı öyküsü, aşırı stres, sedanter yaşam ve obezitenin kardiyovasküler hastalık için risk faktörü olduğunu belirterek, şu tavsiyelerde bulundu:

“Günde en az 7 saat uyuyun. Bol zeytinyağı ve lifli yiyecekler tüketin.Haftada en az 1 kez balık yiyin.İşlem görmüş her türlü hazır gıdadan uzak durun.Yemeklerinizin yarısını sebzeye ayırın.Fındık ve ceviz tüketin.Günde en az 20 dakika yürüyüş yapın.

Margarinler ve katı yağlardan uzak durun, ancak abartmadan tereyağı tüketebilirsiniz.Olabildiğinde stresten uzak durun.Sigara içmeyin, sigara içenlerden de uzak durun.Düzenli olarak şeker, kolesterol ve tansiyonunuzu ölçün, tansiyonunuz 130/80mm Hg'nin üzerinde ise doktorunuza danışın.Ailenizde kalp hastalığı ve kalp krizi geçirenler varsa, düzenli olarak kardiyoloji doktorunuza muayene olun”.