Uzmanından Uyarı: Herkes Faydalı Diye koyuyor Ama Değilmiş Salatanıza Bu Besinleri Koymayın

Türk mutfağında da çok fazla salata çeşidi bulunur. Salatalar hafif olduğu için tercih edilir. özellikle diyet listelerinde ana öğün yemeği olarak tüketilir. fakat bazı besinler salataların masumiyeti kaybettirir.

Uzmanından Uyarı: Herkes Faydalı Diye koyuyor Ama Değilmiş Salatanıza Bu Besinleri Koymayın
Yayınlanma Tarihi : 23 Mayıs 2022 19:22

ULUSALPOST.COM/ Salata tüketimi son dönemde hızla artıyor. Çok sayıda kişi gün içerisinde bazı öğünlerinde salata tüketiyor. Genellikle öğlen ve akşam yemeklerinde de salata tüketenlerin sayısın fazladır. Ancak uzmanlara göre salata içerisine bazı besinleri koymak sakıncalıdır. Bu yüzden dikkat etmekte fayda bulunmaktadır. Eğer sizlerde salata tüketmeyi seviyorsanız vereceğimiz bilgilere dikkat etmelisiniz.

Sağlıklı beslenme denildiğinde hepinizin aklına ilk olarak salatalar geliyor. Diyet listelerinin vazgeçilmezi olan salatalar yeşillik ve mevsimine göre sebzeler ile hazırlanıp, zeytinyağı ile lezzetlendirilerek tüketime hazır ediliyor. Ancak salataların içerisine konulan bazı besinler sağlıksız olduğu için ya da çok fazla kalori içerdiğinden dolayı ne yazık ki uzmanlar tarafından pek tavsiye edilmiyor.

Bu nedenle salataların içerisine koyacağınız malzemelere dikkat edilmesi gerektiğinin altını çiziyoruz. Eğer sağlıksız besinleri salataya koymayı alışkanlık haline getirdiyseniz ya da bu besinlerle hazırlanmış salataları daha çok seviyorsanız o zaman sağlıklı olduğunu sandığınız bazı besinlerin hem kilo almanıza hem de bazı hastalıkların oluşumuna neden olduğunu da bilmeniz gerekir.

eiliv-sonas-aceron-mw0libbhnde-unsplash.jpg

Hafif Sandığınız Zeytinyağı Kilo Almanıza Neden Olur

 Hafif sandığınız zeytinyağı çok fazla kullanmanız durumunda kilo almanıza neden olacaktır.  Bu nedenle salatanıza yağ ve tuz eklemeden sadece bol yeşillik salatalık domates, biber maydanoz ve benzeri malzemeler ile hazırlayıp, tüketmenizi tavsiye ederiz.  Bir yemek kaşığından fazla zeytinyağı eklemeyiniz. Ayçiçek yağı fındık yağı, mısır yağı ve benzeri yağları kesinlikle kullanmayınız

 Salataların Çoğu O Kadar Masum Değil

    En az kullandığınız yağ türü kadar salataların içerisine koyduğunuz besinlere de dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Genellikle diyet dönemindeysek ve hafif olması için ana yemek olarak tercih ettiğiniz salataların büyük bir bölümü ne yazık ki sanıldığı kadar masum olmuyor.  Zayıflamak için tükettiğiniz salataların içerisine et, ton balığı, peynir, tavuk ve benzeri protein içeren besinler ile kuru meyveleri keten tohumu vs. karbonhidrat içeren gıdalar eklemelisiniz.

ryan-concepcion-w-z0rjcsbie-unsplash.jpg

Aynı zamanda fındık, badem ceviz gibi kuruyemişler, zeytin gibi yağ içeren sosları salatanıza eklememeniz gerekir. Limon ya da sirke alternatifi olan nar eksisi gibi sos türleri glikoz şurubu içerdiğinden dolayı salatalarınızda tercih etmemenizi öneririz.  Ana öğün olarak tercih edilen salatalar bol limon ya da sirkeli olmalı ve kesinlikle çeşitli soslar ve tuz içermeyen bol yeşillik içeren türde olmalıdır.