Uzmanlar öneriyor Beyni güçlendirip hafızayı çelik gibi koruyan 3 besin

Özellikle çocuklarda beyin gelişimi önemlidir. Beyne iyi gelen ve hafızayı koruyan 3 besin var

Uzmanlar öneriyor Beyni güçlendirip hafızayı çelik gibi koruyan 3 besin
Yayınlanma Tarihi : 11 Nisan 2022 18:40

Büyüme çağındaki çocukların yedikleri ve içtikleri oldukça önemlidir. Beyni güçlendiren bazı besinler bulunuyor. Çok sayıda uzman ceviz tüketilmesini öneriyor. Ceviz yapı olarak beyne zaten çok benziyor .

Hatta Canan Karatay yaptığı bir açıklamada ekmek yerine ceviz tüketilmesi gerektiğini dile getirmiş o önerisiyle olay olmuştu. 

Dikkat çeken bir gelişme daha var. Akşam gazetesinde yayınlanan bir haberde çocukların beynini geliştiren ve hafızayı koruyan üç besinden bahsedildi. Üstelik bu besinler sadece çocuklar için değil yetişkinler için de öneriliyor. İşte çelik gibi bir hafıza için tüketmeniz gereken o besinler

Çilek bunamayı geciktiriyor

Çilek, içeriğinde barındırdığı fisetin adlı madde sayesinde zihnin daha fazla ve verimli çalışmasını sağlıyor. Bununla birlikte uzun vadede hafıza kaybının etkilerini azaltıp, bunamayı geciktiriyor.

Ayrıca çileğin dişleri beyazlattığına dair bilimsel çalışmalar da var. 

Bitter çikolata beyne oksijen taşıyor

Bitter çikolatanın içinde yoğun miktarda bulunan magnezyum ve antioksidanlar, beyne oksijen taşıyarak beynin daha aktif çalışmasını sağlıyor. Uzmanlar sınavlardan, sunumlardan önce bitter çikolata yenilmesi tavsiye ediyor.

Çikolatayla ilgili bir diğer bilgi de mutluluk vermesidir. Yani sinirden ve stresten uzaklaşmanızı sağlıyor. 

Tahıllar B vitamini kaynağı

Önemli bir B vitamini kaynağı olan tahıllar, kan şekerini dengeleyerek beynin harekete geçmesini sağlıyor. Kahvaltılarda tam tahıllı ekmek tercih etmek faydalı oluyor.