Uzun süredir kiloluysanız iyi bir haber var! Kilolu olmanın da faydaları çıktı!

Çok sayıda kişi fazla kilolarından kurtulmak ister. Kilolu olmak genelde faydasız yada sağlıksız sanılırdı. Ancak tüm bilinenleri alt üst eden bazı detaylar ortaya çıktı. Kilolu olmanın da bilinmeyen faydaları varmış! Uzmanlarda çıkan verilere şaşırdı

Uzun süredir kiloluysanız iyi bir haber var! Kilolu olmanın da faydaları çıktı!
Yayınlanma Tarihi : 28 Kasım 2022 01:13

Genelde kilolu olmak çok sayıda kişi için sorundur. Hatta bir çok kişi kilolarından kurtulmak için mücadele eder. Milliyet gazetesi'nde Arzu Bıyıkoğlu tarafından yazılan bir yazı bilinen tüm ezberleri alt üst etti. Eğer fazla kilolarınızdan rahatsızsanız öğrenecekleriniz gerçekten sizi çok şaşırtacak.

Arzu Bıyıkoğlu'nun ''Fazla kilolu olmanın faydaları'' başlıklı yazısı şu şekildedir.

Uzun süredir kiloluysanız, kilolu olmanın ve fazla yemenin size sağladığı bir takım faydalar vardır. Şimdi size '' fazla kilolu olmak ve fazla yemek sana ne sağlıyor? '' diye bir soru sorsam, daha önce sorduğum pek çok kişi gibi sizde '' ne sağlayacak canım, hiç bir şey sağlamıyor'' diye cevap verebilirsiniz.

Bu sizin bilinç seviyesinde verdiğiniz bir cevaptır. Eğer bir alışkanlıktan kurtulmak isteyip de kurtulamıyorsanız, muhakkak bilinçaltınızda size bir fayda sağladığına, onun sizin için iyi olduğuna, doğru olduğuna inanıyorsunuzdur.İlk başta bunu reddetmeniz çok normal. Kendi üzerinizde biraz daha özfarkındalık kazanıp, bilinçaltınızla iletişim kurduğunuzda farklı cevaplar mutlaka bulursunuz.

Gerçekten kilo vermek ve kalıcı olmasını istiyorsanız, zihninizdeki düşünce ve inançları değiştirmelisiniz. Ancak bu şekilde alışkanlıklarınızı ve dolayısıyla da yaşam tarzınızı değiştirebilirsiniz. Siz kilo verip, ince ve formda olmak isterken, bilinçaltınız da kilolu olmak; sizi cinsellikten koruyor ya da daha fazla ilgi görmenizi sağlıyorsa vb... bir türlü kilo veremezsiniz.

Fazla kilonun veya fazla yemenin kişiye sağladığı yararlar çok çeşitlidir. Bu faydayı kişi kendisi bilir, şu an cevap bilinç seviyenizde olmayabilir. Ancak dikkatinizi kendi içinize yöneltip, farkındalığınızı arttırarak bu faydayı bulabilirsiniz. En çok rastlanan faydalardan bir kaç örnek verecek olursak;

Sizi bir şeylerden koruyor olabilir ( ilişkilerden, cinsellikten, karşı cinsten, çalışmaktan...)

Stres ve sıkıntı atma yöntemi olarak rahatlama sağlayabilir.

Sizi zengin veya güçlü gösteriyor olabilir.

Dikkat çekmenizi veya görünmez olmanızı sağlıyor olabilir.

Bazı kusurlarınızı örtüyor olabilir.

Büyüdüğünüzü ispatlıyor olabilir.

Sizi uyuşturarak acı duymanızı engelliyor olabilir.

İntikam alıyor olabilirsiniz.

Anne rolüyle daha çok uyum sağlıyor, daha anaç gözüküyor olabilirsiniz.

Duygusal ya da yaşam amacı eksikliklerini dolduruyor olabilirsiniz.

Hastalıklardan korunuyor, daha sağlıklı oluyorsunuz sanabilirsiniz.

İstemediğiniz her hangi bir şeyden sizi uzak tutuyor olabilir.

Eğer ciddi anlamda kilo verip forma girmek istiyorsanız, başlayıp başlayıp geri dönmemek için kilolu olmanın, fazla yemenin size sağladığı faydayı bulmalısınız. Aksi takdirde kazanan hep bilinçaltınız olacaktır. Bir yoyo topu gibi hep hedefinize ulaşmak üzereyken aynı noktaya geri gelirsiniz. Belli bir zaman sonrada, bu git-gellerden sıkılıp, başarmaya karşı güveniniz sarsılır ve tamamen vaz geçersiniz.

Unutmayın ki aklınızdakiler değiştikçe, bedeniniz de değişecektir. Zihin ve beden birbirinin aynasıdır. Sağlıklı yaşam herkesin hakkıdır ve siz bunu hak ediyorsunuz...

Sevgi ve sağlıkla ilerleyin...