Vakaları ve Ölümleri En Aza İndiren Koronavirüs Aşısı Belli Oldu

Yaklaşık 2 yıldır devam eden koronavirüs salgınına karşı geliştirilen aşıların etkinlik oranları araştırıldı. En etkili aşı belli oldu..

Vakaları ve Ölümleri En Aza İndiren Koronavirüs Aşısı Belli Oldu
Yayınlanma Tarihi : 20 Eylül 2021 01:14

Dünyanın dört bir yanında salgına karşı aşılama kampanyası devam ediyor. Bir çok kişi ise henüz hala aşı olmadı.

Afrika ülkelerine aşı neredeyse hiç gitmezken dünyanın gelişmiş ülkelerinde ise aşı konusunda sıkıntı yok. Aşıya ulaşan ülkelerde aşılama süreci devam ederken henüz aşı olmamış milyonlarca kişi ise hangi aşının daha etkili olduğuna dair araştırmalar yapıyor.

ABD'de yapılan bir araştırmada ise koronavirüs konusunda en etkili aşı hangisi açıklandı.

Haber3 tarafından da paylaşılan habere göre: ABD'de yapılan bir çalışma yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle hastaneye yatışlara karşı en etkili aşının Moderna olduğunu ortaya koydu.

Konuyla ilgili olarak ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) araştırması, Massachusetts merkezli ilaç firması Moderna'nın Kovid-19 aşısının hastaneye yatışlara karşı yüzde 93 koruma sağladığını ortaya koydu.

Söz konusu araştırmanın devamında ise diğer etkili aşıların koruma oranı ise  Pfizer-BioNTech'te yüzde 88, Johnson & Johnson 'da ise yüzde 71 şeklinde gerçekleşti..

Öte yandan Pfizer-BioNTech, ağustos ayında FDA kuruluşundan aldığı belgeyle tam onay almış tek Kovid-19 aşısı olma özelliğini hala koruyor...

Kaynak: Haber3