Vücudunuz önceden uyarıyor! Böbreklerinizde sorun varsa işte 8 belirtisi

Böbrek sağlığı her şeyden önce gelir. Diyalize mahkum olmamak için vücudunuzun gösterdiği bu 8 belirtiyi görmezden gelmeyin.Böbreklerinizde sorun olduğunda işte vücudumuzun gösterdiği sinyaller

Vücudunuz önceden uyarıyor! Böbreklerinizde sorun varsa işte 8 belirtisi
Yayınlanma Tarihi : 17 Mayıs 2022 17:35

Son dönemde böbrek hastalarının sayısı giderek artıyor.  Öyle ki böbrek hastası olan çok sayıda kişi var. Eskiden ileri yaşlardaki kişilerde görülen bu sorun artık genç yaştaki kişilerde de görülebilmekte. 

 

Böbrek hastalığı sadece ileri yaşlarda olmaz. Yenilen ve içilen sağlıksız besinler nedeniyle böbrek hastalığı artık genç yaşlarda da görülebiliyor.

Böbrek rahatsızlığının tedavisi ise ilaçlar ve diyalizle mümkün olabiliyor. Kendi kendine sorunlu bir böbreğin iyileşmesi mümkün değil.

Böbrek hastalığında ileriki evrelerde böbrek nakli bile gündeme gelebiliyor. Günümüzde çoğu kişi erken evrede böbrek hastalığını tespit edemiyor. Ancak ilerleyen aşamalarda çoğu kişi böbreklerinde sorun olduğunu anlayabiliyor.

newsner.com tarafından yayınlanan bir haberde böbreklerde sorun olduğu zaman vücutta oluşabilecek 8 sorundan bahsedildi. Eğer sizde de bu 8 sorundan herhangi biri varsa mutlaka bir doktora gitmenizde fayda vardır. 

1-Şişme


Böbreklerinde hasar olanların vücutlarının çeşitli bölgeleri su toplar. Bunun nedeni de böbreklerin vücutta fazladan sodyum tutmasıdır.

2- Yorgunluk


Sağlıklı böbrekler, alyuvarların oluşmasını sağlayan erythropoietin hormonunun üretilmesini sağlarlar. Alyuvarlar da vücuda yeterince oksijen girmesini sağlar ve bize enerji verir. Böbrekleriniz sağlıklı değilse bunların hiçbiri gerçekleşmez.

3- Sık sık tuvalete gitme


Sık sık tuvalete gitmek zorunda hissediyorsanız böbrekleriniz sağlıklı olmayabilir.

4- Kanlı idrar


Sağlıklı böbrekler, vücuttaki atıkları filtrelerler. Eğer idrarınızda kan görüyorsa, bu böbreklerinizin görevini yapmadığını gösterir. Öte yandan kanlı idrar böbrek taşı veya enfeksiyon belirtisi de olabilir.

5- Kuru ve kaşınan cilt


Böbrekler, vücuda giren çıkan sıvı ve minerallerden sorumludur. Kuru ve kaşınan bir cilde sahipseniz böbrekleriniz işini yapmıyor demektir.

6- Köpüklü idrar


İdrarınız köpüklü bir formdaysa, idrarda bolca protein var demektir. Doktorunuza başvurmanız gerekir.

7- İştahsızlık


İştahsızlığın altında birçok neden yatabilir. Böbreklerin sağlıklı olmaması da bunlardan biridir.

8- Kramplar


Düşük seviyedeki kalsiyum, bacakta kramplara neden olur. Bu da böbrekle alakalıdır.

BÖBREK İÇİN HANGİ DOKTORA GİDİLİR? 

Halk arasında yaygın bir inanış böbrek sağlığı için Üroloji doktoruna gidilmesi yönündeki hatalı davranıştır. Oysa Üroloji doktorlarına gitmemek gerekiyor. Nefroloji bölümü böbrek yetmezliği ile diğer böbrek hastalıkları olan kişilerin gitmesi gereken tek bölümdür. Bu yüzden hastanelerin mutlaka Nefroloji bölümüne başvurmak gerekmektedir. 

Kaynak: newsner.com