Vücut kalp krizi geçirmeden önce uyarıyor - Kalp krizinin 8 erken belirtisi

Kalp krizi günümüzde halen erken ölüm nedenidir. Kalp krizi nedeniyle çoğu kişi normal yaşam süresinden en az 15 yıl daha erken ölmektedir. Ancak vücudun kalp krizi geçirmeden 1 önce uyarı verdiği ortaya çıktı.

Vücut kalp krizi geçirmeden önce uyarıyor - Kalp krizinin 8 erken belirtisi
Yayınlanma Tarihi : 28 Nisan 2022 00:51

Kalp krizi nedeniyle her yıl binlerce kişi erken yaşta hayatını kaybetmektedir. Ansızın gelen kalp krizi bir çok kişi erken yaşta hayattan götürmektedir.

Örneğin 15 yıl daha fazla yaşamak mümkünken kalp krizi nedeniyle bu süre kısalmaktadır.

Bilim insanları kalp krizi konusunda araştırmalar yapmaya devam ediyorlar. Yapılan bir araştırmada kalp krizinin aslında önceden belirti gösterdiğini ortaya çıkardı.

Üstelik günler önceden kalp krizi geliyorum diyor. Elbette üzüntü veren durumlarda ansızın gerçekleşen kalp krizi bazı durumlarda da bedensel faktörlere bağlı olarak gerçekleşiyor.

Kalp krizinin şimdilik önceden önleyen bir tedavisi yok. Ancak bazı kalp hastalıkları kontrollü bir şekilde ya durdurulabiliyor ya da hastalığın ilerlemesi azaltılabiliyor.

Kalp krizi sırasında erken müdahale edilirse kişi kurtulabiliyor. 

Çok sayıda bilim insanının ortak çalışması sonucunda derlenen bir raporda Kalp krizinin önceden verdiği 8 belirti açıklandı. Bu belirtilerden herhangi biri eğer sizde varsa mutlaka bir doktora görünün. Ayrıca arkadaşlarınızın sağlığı için de kalp kriziyle ilgili bu bilgileri paylaşmayı sakın ihmal etmeyin. Unutmayın kalp krizi ciddi bir sorundur ve mutlaka önceden müdahale etmek gerekir. Aksi takdirde kalp krizi nedeniyle ölüm kaçınılmaz olabilir. 

1- Yorgunluk


Hepimiz bazen yorgun hissedebiliriz. Bu gayet normal. Ama markete giderken bile yoruluyorsanız, durup düşünmeniz gerekiyor.

Ek olarak, eğer birden ve hızlıca nefesiniz kesiliyorsa, acilen doktora görünüp EKG çektirmeniz gerekiyor. Eğer stresli biriyseniz ve kalp sağlığınız pek de iyi değilse her an kalp krizi geçirme riski taşıyorsunuz demektir.

2- Göğüs Ağrısı


Kalp krizinin en belirgin belirtilerinden biri de göğüs ağrısı veya sıkışmasıdır.

Göğüs ağrısının benzeri ağrılar vücudun çeşitli bölgelerinde de gerçekleşebilir. Özellikle kollarda gerçekleşen ağrılara (sol koltuk altı da bu bölgelerden biridir) dikkat edilmesi gerekir. Öte yandan benzer ağrılar boğazınızda, ensenizde, çenenizde, sırtınızda ve karnınızda da görülebilir. Ağrı genel olarak 15 dakika sürer.

3- Solunum sıkıntısı


Kalp krizi öncesi solunum sıkıntısı ve nefes darlığı tecrübe edilir. Bunun temel nedeni de damarlarınızın tıkalı olması nedeniyle akciğerinize kan gidemiyor oluşudur.

Eğer nefes darlığı yaşıyorsanız derhal bir doktora görünmeniz önerilir.

4- Dermansızlık


Sık sık yorgun ve güçsüz hissediyorsanız bunun nedeni akciğerlerinize yeterince kan gitmemesi olabilir. Kronik yorgunluk sendromuna sahip kişilerde kalp krizi riskine sıkça rastlanmaktadır.

5- Baş dönmesi ve soğuk terleme


Aşırı terleme kalp krizi belirtilerindendir. Eğer aşırı ve sık terliyorsanız, doktora görünmeniz tavsiye edilir.

6- Grip/Soğuk algınlığı


Ateşiniz yüksek, şiddetli öksürüyor ve anormal şekilde üşüyor musunuz? Merak etmeyin, bunlar kalp krizinin direk belirtileri değildir.

Ancak yine de bunların kalp krizi öncesi rastlanan belirtiler olduğunu bilmekte fayda var. Kesinlikle dikkate alınması gerekir.

7- Saç dökülmesi


Kalp krizinin erken belirtilerinden biri de saç dökülmesidir. Genelde 50 yaş üzeri erkeklerde görülen bu belirtiye kadınlarda da rastlanmaktadır.

Bir doktor, ABC News’e yaptığı açıklamada bunun sağlıksız kan dolaşımından kaynaklandığını belirtti.

8- Düzensiz nabız


Nabız 1-2 dakika boyunca düzensiz şekilde atabilir. Normale dönmezse başınız döner ve yorgun hissedersiniz. Bunun tekrarlanması halinde doktorunuza danışmanız önerilir.

Kaynak: tr.newsner.com

İlgili Haberler