Vücuttaki B12 deposunu dolduran tek besin!

Yumurta, B12 vitaminiyle dolu olan zengin bir besindir. Her gün bir adet yumurta yemek, B12 depolarını doldurarak, karşılaşabileceğiniz hastalıkların önüne geçecektir. Özellikle kaz ve ördek yumurtaları daha yüksek miktarlarda B12 vitamini içerir.

Vücuttaki B12 deposunu dolduran tek besin!
Yayınlanma Tarihi : 03 Nisan 2023 03:04

Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırmalarda, yumurtaların meme kanseri riskini azaltabileceğini gösterdi. Özellikle ergenlik döneminde yumurta tüketilmesinin daha faydalı olduğunu gösterdi.

Bununla birlikte, daha sonra yapılan bir çalışma, her hafta en az altı yumurta tüketen kadınların, daha az yumurta yiyen kadınlara göre meme kanseri riskinde %44 azalma olduğunu gösterdi. Yumurtadaki kolin de meme kanseri riskine karşı koruyucudur.

TRİGLİSERİTLERİ DÜŞÜRÜR 


Trigliseritler kalp hastalığı için bir risk faktörüdür. Yemek yediğinizde hemen ihtiyaç duyulmayan yağ trigliseritlere dönüştürülür. Kanınızda ve yağ hücrelerinizde bulunurlar. Omega-3 ile zenginleştirilmiş yumurtalar, kan trigliseritlerini azaltan yağ asitleri içerir.

KALP SAĞLIĞINI DESTEKLİYOR 


Yumurtalar, betain ve kolin gibi kalp sağlığını destekleyen çeşitli besinler açısından zengindir. Çin'de yaklaşık yarım milyon insan üzerinde yapılan bir araştırma, günde bir yumurta yemenin kalp hastalığı ve felç riskini azaltabileceğini öne sürüyor, ancak uzmanlar yumurtanın faydalı olması için sağlıklı bir yaşam tarzının parçası olarak tüketilmesi gerektiğini vurguluyor.

CNN TÜRK