Yıllardır yanlış biliniyor! Daha faydalı çıktı. Muz yerine bundan yiyin

Yeterli potasyum almak için birçok kişi muz yiyor. Ancak muzdan daha faydalı potasyum içeren besinler var.

Yıllardır yanlış biliniyor! Daha faydalı çıktı. Muz yerine bundan yiyin
Yayınlanma Tarihi : 06 Ekim 2022 00:30

Potasyum vücut için önemlidir. Potasyum; enzimlerin işlevlerinde, hücre bölünmesi ve büyümesinde, DNA sentezinde, kalp fonksiyonlarının ve kan basıncının dengelenmesinde, reflekslerin düzenlemesinde, kalbin düzgün çalışmasında, ödem oluşumunun önlenmesinde, asit ve baz dengesinde ve sıvı-elektrolit dengesinde görev almaktadır. Bu yüzden vücudumuz için çok önemlidir. Muzda yeterli miktarda potasyum bulunur.

Ancak muzdan daha faydalı potasyum içeren besinler bulunmaktadır.

Milliyet'in pembenar ekinde yayınlanan bir haberde muz haricinde potasyum içeren besinlerin listesi paylaşıldı.

1. Avokado
Avokado, lif ve sağlıklı yağlarla dolu bir meyvedir. Avokadonun yarısı günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 10'unu içerir. Bu da bir muzdan daha fazlasıdır.

2. Tatlı patates
Tatlı patates göz ve cilt sağlığını koruyan A vitamini açısından zengindir. Ayrıca kalp sağlığına yararlı liflerle doludur.

3. Ispanak
Ispanak düşük kalorilidir, lif bakımından yüksektir ve folik asitle doludur. Ayrıca göz sağlığını destekleyen lutein ve zeaksantin bakımından da zengindir.

4. Karpuz
Karpuz, kanser riskini azaltan antioksidanlarla dolu bir meyvedir. Ek olarak, bir karpuzun 1/8'i günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 14'ünü karşılar.


5. Kuru fasulye
Beyaz, siyah veya soya fasulyesi yalnızca bitki bazlı protein ve lif açısından zengin değildir. Aynı zamanda 1 su bardağı kadarı potasyum ihtiyacınızın yüzde 14 ila 18'ini karşılar.

6. Kayısı
Kuru kayısı, günlük potasyum ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 10'unu içeren lezzetli bir atıştırmalıktır. Kuru ya da yaş kayısıyı kuruyemişlerle tüketirseniz vücutta daha fazla etkisini görürsünüz.

7. Nar
Nar, kalp sağlığına iyi gelen, antioksidanlar ve çok sayıda lif içeren tatlı bir meyvedir. Günlük potasyum ihtiyacınızın yüzde 14'ünden fazlasını karşılar.

Fotoğraf: unsplash.com - Haber: Milliyet - Ulusalpost.com