Yumurtanın beyazındaki pek bilinmeyen büyük tehlike

Yumurta tüketirken kimsenin pek bilmediği bir gerçek var. Yumurta genel olarak beyni güçlendiren ve zihni açan bir besindir. Migren ve Baş ağrısı sorunu olanların bilmediği yumurtayla ilgili gerçek

Yumurtanın beyazındaki pek bilinmeyen büyük tehlike
Yayınlanma Tarihi : 13 Nisan 2022 21:43

Yumurta genel olarak sağlıklı bir besindir. Ancak bazı kişilerin yumurta tüketirken dikkatli olması gerekiyor. Özellikle Migren ve Baş ağrısı sorunu yaşayanların yumurtanın beyazından uzak durmaları gerek.

Peki ama neden migren ve baş ağrısı sorunu yaşayanlar yumurtanın beyazından uzak durmalı? Medyatava tarafından paylaşılan bir haberde yumurtanın beyazının migren hastaları için neden zararlı olduğu ayrıntılı bir şekilde anlatıldı.

YUMURTANIN BEYAZINDAKİ TEHLİKE

Bilinenin aksine yumurtanın sarısı değil beyazı migren ataklarını tetikliyor. Yumurta beyazında az yağlı sütteki gibi bolca glutamik asit maddesi var ve ayrıca piyasada çokça duyduğunuz MSG (monosodyum glutamat) benzeri etki gösteriyor ve iltihaba yolaçarak migreni başlatıyor. MSG maddesine çok dikkat!

Yumurtanın beyazındaki tehlikeler sadece bununla sınırlı değil. Yumurta beyazının pek bilinmeyen 4 yan etkisi ortaya çıktı. Ayşe Tolga tarafından yapılan bir derlemede yumurtanın beyazındaki 4 yan etkiden bahsedildi. Buna göre yumurta beyazıyla ilgili dikkat edilmesi gereken 4 önemli uyarı şu şekilde.

YAŞAM Haberleri - Ulusal Post

1- Salmonella Riski


Pişmemiş yumurtada ve beyazında bakteri bulunabilir. Salmonella bakterisi tavukların bağırsaklarında bulunur ancak kırılmamış yumurtaların dışında ve içinde de bulunabilir. Salmonellayı yok etmek için pişirme süresi uzun olmalı ve sıcaklık yüksek olmalı.

Az pişmiş yumurtanın içerisinde canlı salmonella kalmış olma ihtimali vardır.

Bu nedenle sert haşlanmış yumurtaları veya yağda yumurtayı tercih etmelisiniz. Pişmemiş yumurta yemediğiniz sürece ve onları iyi pişirdikçe bakteriden korkmanıza gerek yok.

2- Biotin Eksikliği


Pişmemiş yumurta tüketimi biotin eksikliğine sebep olabilir. H veya B7 vitamini olarak da bilinen biotinin eksikliğinde cilt problemleri ortaya çıkmaya başlar, kas tonusu azalır ve koordinasyon bozuklukları, ağrılar ve kramplar oluşur, saç kaybı, nöbetler ve diğer problemler ortaya çıkabilirler.

Yumurta beyazı pişmediği zaman avidin adlı bir proteine sahiptir ve bu protein her ne kadar toksik olmasa da biotine tutunur.

Düzenli olarak yumurta beyazı pişmeden tüketildiği zaman biotininiz avidin tarafından çalınmaya başlar. Bu da bir kaç hafta içerisinde sağlık problemleri ile karşılaşmanıza neden olur.

3- Alerjiler


Yumurta beyazının en yaygın yan etkileri arasında alerji yer almaktadır. Yumurta beyazına alerjisi olan bireylerin büyük kısmında albumin proteinlerine de alerji bulunmaktadır. Cilt kızarmaları, bulantı, kaşıntılar, ishal, kusma, nefes darlığı, öksürme, sümkürme, kramplar ve diğer belirtiler alerji sırasında görülebilir.

Ayrıca nefes alma zorluğu, boğaz şişkinliği, nefes yollarında tıkanma gibi çok ciddi belirtiler ortaya çıkabilir, kan basıncı düşebilir, bilinç kaybı oluşabilir. Eğer yumurtaya alerjiniz varsa yumurta beyazına da alerjiniz olması neredeyse kesindir. Bu nedenle alerjiden kaçınmak için yumurta tüketimine son vermeniz iyi olur.

4- Fazla Protein

thumbs-b-c-4e6c4daf4b4b58c5d4d18c258d7eb02d.jpg
Doktorlara göre fazla protein tüketmek zararlı olabilmektedir. Bilhassa böbrek problemleri olanlar bu riske daha fazla sahipler. Yumurtada bol protein bulunduğu için özellikle böbrek filtrelerinden sıvının yavaş geçmesi rahatsızlığına sahip olanlarda böbrek hasarı ortaya çıkabilir.

Böbrek rahatsızlıkları olanların günde kilo başına en fazla 0.8 gram protein tüketmeleri önerilmektedir ancak uzmanlar bunun büyük kısmının yumurtadan gelmesi gerektiğini de belirtiyorlar. Dolayısıyla böbrek rahatsızlıklarınız varsa doktorunuza bir danışmanız iyi olacaktır.

ÇATLAMIŞ YUMURTALARA DİKKAT

Yumurtayla ilgili uyarılar sadece bununla sınırlı değil. Uzmanlar çatlamış yumurtalarla ilgili de uyarılarda bulunuyorlar. Örneğin yumurtanın çatlak bir şekilde buzdolabında veya dışarıda bekletilmesi sonra da bu yumurtanın menemen ya da omlete eklenmesi bezin zehirlenmesine yol açabiliyor.

thumbs-b-c-1e5749763bf197aaf21745456be4c391-001.jpg

Bu yüzden çatlamış yumurtaları kesinlikle tüketmemek ve derhal çöpe atmak gerekiyor.

YUMURTALARI YIKAMA ALIŞKANLIĞINDAN DA VAZGEÇİN

Bazı kişiler de marketten yumurta satın aldıktan sonra yumurtaları yıkayarak buzdolabına diziyorlar. Oysa bu da son derece tehlikeli bir davranış. Çünkü yumurtanın yıkanması dokusunu bozuyor ve yumurtayı zararlı hale dönüştürüyor. Yumurta kabuğu üzerindeki doku bozulduğunda bakterileri daha kolay yumurta içine çekiyor. Ardından tüketilen bu yumurta mide, bağırsak ve sindirim sistemine büyük zararlar veriyor. Yumurta tüketirken bu bilgilere dikkat etmekte fayda var.

Kaynak: Medyatava- Aysetolga.com- Ulusal Post

İlgili Haberler