Zeytinyağınız bozulmuş olabilir. Tüketirken dikkat edin

Türk mutfağının çok sevilen lezzetlerinden biridir zeytinyağı. Ancak zeytinyağınız bozulmuş olabilir. Bu tekniklerle anlamak çok basit.

Zeytinyağınız bozulmuş olabilir. Tüketirken dikkat edin
Yayınlanma Tarihi : 13 Aralık 2022 18:50

Bozuk bir zeytinyağını anlamak için ilk olarak zeytinyağını bir fincana dökün, kokusunda bir ağırlık varsa tat testi yapmak gerekmektedir.

Bazı yağlar cinsine göre küçük miktarlarda ağırlık taşıyabiliyor. O nedenle tat testini mutlaka yapmalısınız. Bir tatlı kaşığı yağı ağzınıza alın ama sakın yutmayın. Ağzınızın içinde gezdirdikten sonra yağı bir süre sonra tükürün. Eğer ağzınızda kötü bir tat kaldıysa o zaman zeytinyağınız maalesef  bozulmuş demektir. Bu yağla yapacağınız yemek hem lezzetsiz olacak hem de zararlı olacaktır. 

PEKİ ZEYTİNYAĞI NASIL KORUNUR?

Zeytinyağınızın bozulmaması için karanlık bir ortamda mümkünse teneke kutuda saklamanız gerekiyor.  Zeytinyağı ışık ve sıcaklık gördüğünde yavaş yavaş bozulmaya başlamaktadır. O yüzden serin, kuru ve karanlık bir ortamda zeytinyağını tutmak gerekiyor. 

ZEYTİNYAĞININ RAF ÖMRÜ NE KADARDIR?

Sızma zeytinyağı yaklaşık 2 yıl dayanmaktadır . 

ZEYTİNYAĞI BOZDULABINA KONULABİLİR Mİ?

Zeytinyağı buzdolabında saklanabilir, buzdolabında kısmen veya tamamen donduğu gözlemlenebilir, bu durumda oda sıcaklığında bir süre bekletildiğinde yeniden sıvı haline dönecektir, donup tekrar sıvı hale dönmesi ile zeytinyağının besin değeri gitmemektedir. Ancak buzdolabı yerine zeytinyağını serin bir ortamda muhafaza etmek daha doğru bir seçenek olacaktır.