Sağlıkçılar uyarıyor! Eğer bu hastalığa sahipseniz koronavirüsün etkisini ikiye katlıyor..

Sağlıkçılar uyarıyor! Eğer bu hastalığa sahipseniz koronavirüsün etkisini ikiye katlıyor..

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi öğretim üyeleri yaptığı araştırmada ilginç bir bulguya rastladı. Eğer bu rahatsızlığa sahipseniz koronavirüsün etkilerini ikiye katlıyor..

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi öğretim üyeleri yaptığı araştırmada, helikobakter ile koronavirüs arasında bir bağ olduğunu keşfetti.

Ülkemizde her iki kişiden birinde görülen ve helikobakter olarak adlandırılan ve zararlı bakteri olarak bilinen, insanlarda mide rahatsızlığı olarak baş gösteren ve gerekli önlemler alınmadığında kronik bir rahatsızlık haline dönen hastalığa sahip kişilerin koronavirüs hastalığına yakalandığında etkilerinin ikiye katlandığı keşfedildi.

Bir süredir koronavirüsün insan üzerindeki etkileri üstünde duran ve insan vücudunda yarattığı hasarlarla ilgili araştırma yapan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, helikobakter (halk arasında helikopter hastalığı olarak bilinir) koronavirüse yakalanan insanlarda karın ağrısı ve ishal gibi sindirim sistemi sorunlarının daha fazla görüldüğünü tespit ettiler.

İlerleyen Süreçte Kansere Neden Olabilir

Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Gülhane Tıp Fakültesi öğretim üyeleri, koronavirüsün insan üzerinde bıraktığı hasarların  tespit edilebilmesi amacıyla bir süredir araştırma yapıyorlardı. Yapılan araştırmalar neticesinde ülkemizde yaygın olarak görülen bir rahatsızlık olan helikobakter rahatsızlığına sahip bireylerin koronavirüs hastalığına yakalandığında hastalığın belirtilerinin daha ağır hissedildiğini tespit ettiler.

Journal of Pediatric Gastroenterology and Nutrition dergisinde yayımlanan bilimsel çalışma ile ilgili açıklama yapan bilim insanları helikobakter hastalığının sadece ülkemizde değil dünyada da en sık görülen hastalıklardan biri olduğunu ifade etti. 

Ülkemizde her iki kişiden birinde görülen bu rahatsızlık, çoğu zaman belirti göstermeden vücudumuzda yaşamını sürdürdüğü için biz de olmadığını varsayıyoruz ancak çok yaygın bir hastalık dedi. Bu zararlı bakterinin çoğu zaman ülser ve gastrit gibi hastalıklara neden olduğunu ifade eden bilim insanları bu hastalığın koronavirüsün etkilerini ikiye katladığını ifade etti. Helikobakterin ciddiye alınmayan bir hastalık olduğuna değinen bilim insanları kronikleşen ve ilerleyen süreçte bazı kanser türlerine neden olabilecek kadar tehlikeli olduğunu ifade etti.

Özellikle 65 yaş üstü yurttaşlar ile kronik rahatsızlığa sahip olan ya da güçlü bir bağışıklığa sahip olmadığı için Covid-19'u ağır atlatan kişiler bir de helikobakter hastalığına sahipse daha da ağır atlatabileceğini tespit ettiklerini ifade etti.

İlgili Haberler