Sağlıklı bir yaşam için Tam Tahıllı Yiyecekler Yemenin 5 Faydası

Diğerlerinin yanı sıra buğday, mısır, çavdar, pirinç veya arpa gibi tam tahıllar, oluşturuldukları üç parçayı koruyan tahıl tohumlarıdır:

Sağlıklı bir yaşam için Tam Tahıllı Yiyecekler Yemenin 5 Faydası
Yayınlanma Tarihi : 10 Kasım 2020 08:33

Endosperm, kepek ve tohum. Bu tahıllar, zengin bir mineral, lif, mikro besin ve karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra, diğer birçok sağlık yararının yanı sıra kalp hastalığı riskini azaltmaya, vücut ağırlığını korumaya ve tip 2 diyabeti önlemeye katkıda bulunur. Bütün bunlar için, günlük beslenmenize tam tahılları dahil etmeniz için beş ana neden ve sağlıklı bir yaşam sürmenize nasıl yardımcı oldukları aşağıda açıklanmıştır:

Harika Lif Kaynakları

İnsanların büyük çoğunluğu çok az lif tüketir. Ancak sağlığınız için büyük faydaları vardır ve bu anlamda tam tahıllar mükemmel bir kaynaktır. Bu nedenle, lif tüketimini azaltmaya eğilimli diyetler, en acil sonucu diyabet, divertiküloz veya kabızlık riski olan bir eksikliğe yol açabilir.

Diğer Yiyeceklerin Glisemik Etkilerini Düşürürler

Bazı araştırmalar, düşük glisemikli karbonhidratlarda (bitki bazlı gıdalar) yüksek diyetlerin kronik hastalık riskini azaltmada olumlu etkileri olduğunu iddia ediyor. Öte yandan, diğer araştırmalar, bir öğünde tahıl tanelerinden yüksek miktarda lif tüketiminin, daha sonra yenen öğünlerin glisemik tepkilerini azaltabileceğini göstermiştir.

Diyet İçin Vazgeçilmezler

Mevcut çok çeşitli tahıllar, hem besleyici hem de tatlar açısından tüm içsel faydalarını öğünlerinize eklemek için çok çeşitli seçenekler anlamına gelir. Kesin olarak, tam potansiyellerinden yararlanmak için, doğal hallerinde tüketilebilirler veya una, kurabiyelere ve diğer yiyeceklere dönüştürmek için ezilebilir, kırılabilir veya öğütülebilirler. Her zaman nihai ürün, orijinal tahıl ile aynı besin bileşimini içermelidir. Bu yüzden bir dahaki sefere dilimlenmiş ekmek veya makarna için alışverişe çıktığınızda, tam tahıllardan yapıldığından emin olun. Bu sayede tüketimi daha eksiksiz ve besleyici olacaktır.

Mikro Değerli Besinler

Tam tahıllar, geniş bir beslenme profili depolar. Genel olarak konuşursak, zengin bir B vitamini ve mineral çeşitliliği sağlarlar. Bu tahılların çoğu antioksidan bileşikler barındırır ve bazıları da yediğiniz diğer yiyeceklerde bulunmayan yeni antioksidanlar sunar.

Öte yandan tahıllar da zengin bir protein kaynağıdır. Bazıları doğasına bağlı olarak diğerlerinden daha fazla amino asit sağlar, ancak genel olarak baklagillerde olduğu gibi diğer bitkisel besinlerin tamamlayıcısıdır. Diğer kültürlere bakarsanız, bulabileceğiniz en geleneksel yemeklerden biri pirinç ve fasulyedir. Bu kesinlikle bir tesadüf değildir, çünkü ete alternatif olarak kullanılan zengin ve çeşitli temel amino asitler sağlar.

Tam tahıllar, bazı eski kültürlerde uzun bir geleneğe sahip bir içeriktir. Sadece birkaç örnek vermek gerekirse, Akdeniz, vejeteryan veya Asya gibi bazı diyetlerde tercih edilen bir yere sahiptirler.

ULUSALPOST.COM

İlgili Haberler