Sağlıklı Diye Tüketirseniz Zararını Görebilirsiniz! İşte Bazı Zararları Bulunan Baharatlar!

Sağlıklı Diye Tüketirseniz Zararını Görebilirsiniz! İşte Bazı Zararları Bulunan Baharatlar!

Sağlıklı diyerek tüketiyoruz ancak zararlı hale gelebiliyorlar! Her baharatı her an kullanmak akıllıca bir fikir olmayabilir! Zararını görmeden baharatların hangi durumlarda iyi gelmeyeceğini önceden öğrenin

Baharatların sayısız faydasının yanında tehlikeli olabildiği durumlar da bulunmaktadır. Özellikle bazı ilaçlar kullananların veya kronik rahatsızlığı bulunanların baharatları tüketirken dikkat etmesi gerekiyor. Bazı hastaların ise doktora danışarak bu baharatları kullanması çok daha sağlıklı olacaktır.

Baharatlar doğanın insanoğluna hediyelerinden biri. Yemeklere lezzet katan baharatlar bir taraftan da çeşitli rahatsızlıklara çare oluyorlar. Geleneksel tıpta çokça kullanılan baharatlar yanlış durumlarda kullanıldığında ise son derece zararlı olabiliyor. Hatta ölümcül hatalar bile yapılabilir. Bu nedenle hangi baharatın hangi durumda tüketilmemesi gerektiğini bilmek gerekiyor.

Zencefili bu ilaçları kullananlar tüketmemeli

İlk olarak bakıldığında zencefilin şeker düşürücü etkisi başta hepimize masum görünebilir. Ancak zencefil, şeker ilaçları kullananlar ya da kan basıncı düşüren ilaçlar kullananlar için çok zararlı olabilmektedir. Bu nedenle zencefili kullanırken çok dikkat etmek gerekiyor. Ancak bir yandan da olumlu etkileri bulunan zencefil tam bir kış baharatıdır. Soğuk algınlığına iyi gelen zencefil, çayı içildiğinde boğazlara da iyi gelmektedir. Bunun yanında zencefil  spor yapan kişilerin kas ağrılarını dindirirken, regl dönemindeki kadınlar için de sancı yatıştırıcıdır.

Chia Tohumunu kullanmadan önce doktora danışın

Chia tohumu, oldukça tok tutan bir besindir. Özellikle sağlıklı yaşamak isteyenler ya da kilo vermek isteyenler için iyi bir seçenek olan chia tohumunun kötü bir etkisi tam olarak bulunmasa bile tansiyon hastalarının tüketmesi sakıncalı olabilmektedir. Bu nedenle tansiyon rahatsızlığı bulunan kişiler kesinlikle chia tohumu tüketmeden evvel doktorlarına danışmalılardır. 

Karanfil yararlı ancak karanfil yağı...

Karanfilin sayısız yararı vardır. İlk olarak koku bastıran özelliği ile öne çıkan karanfilin, özellikle diş ağrılarına iyi geldiği bilinmektedir. Siyah çaya atıldığında çok güzel bir aroma katan karanfili bir yandan da sade şekliyle çayını demleyerek tüketebilir ve ağız kokularını yok edebilirsiniz. 

Ancak karanfilin yağı çok zararlı olabilmektedir. Sindirim sisteminde kalıcı hasarlara neden olabilecek karanfil yağını kullanmadan önce iyice soruşturmak ve doktorlara danışmak önemlidir.

İlgili Haberler