Sağlıklı Kahve Tüketimi Nasıl Olmalı? Bu saatlerde ve durumlarda kahve sakın içmeyin

Uzman Diyetisyen Canel Öner Sayar, günlük tüketilmesi gerekli olan Türk kahvesi miktarının kişiden kişiye değiştiğini belirterek, "Yetişkin kişiler için vücut ağırlığı başına 3-5 mg günlük kafein tüketimi uygundur." diye konuştu.

Sağlıklı Kahve Tüketimi Nasıl Olmalı? Bu saatlerde ve durumlarda kahve sakın içmeyin
Yayınlanma Tarihi : 07 Aralık 2020 02:13

Uzman Diyetisyen Sayar, kahve ve çeşitleri hakkında akıllarda olan soruları aktardı. "Günlük ne kadar Türk kahvesi içmeliyim?" sorusunun cevabının bireyin kilosunda ve tıbbi öyküsünde saklı olduğunu bildiren Diyetisyen Sayar, "70 kg bir bireyin kafein ihtiyacı günde 210-350 mg. 1 Türk kahvesi fincanı ise 65 mg / 65–75 ml kafein içerir.

Kafein çaylarda, kahvede, kakaoda bulunmaktadır. Uyarıcı etkiye sahiptir. Sinir sistemine etki ederek beyne gelen mesajları hızlandırır. Kalp hastalığı ya da yüksek tansiyonu olan fertlerin kafeinden uzak durması gerekmektedir. Yetişkin kişiler için vücut ağırlığı başına 3-5 mg günlük kafein kullanımı uygun olacaktır." İfadelerini kullandı.

Kahve çeşitlerinin barındırdığı kafein oranlarını bildiren Diyetisyen Sayar, "Filtre kahve 120-170 mg / 180–200 ml (1 kupa), Türk kahvesi 65 mg / 65–75 ml (1 Türk kahvesi fincanı), espresso kahve 130–200 mg / 50–60 ml (1 espresso fincanı), suda çözünebilir hazır kahve (gold, klasik) 60–80 mg / 100–180 ml (2 gr) (1 kupa), kafein barındırıyor.” bilgisini aktardı.

El titremesi, Sinir ve Uykusuzluğa Neden Oluyor


Bireyin ihtiyacından daha fazla kafein alması durumunda olabileceklere karşı uyarıda bulunan Sayar, kişilerde uykusuzluğa bağlı olarak mide bulantısı, sinirlenme, vücudun aşırı ısınması, nabzın aşırı yükselmesine bağlı el titremesi olabileceğini bildirdi.

Kahve dahil kafein içeren tüm içeceklerin beraberinde egzersiz öncesinde, sırasında ya da sonrasında su en önemli içecek olduğuna dikkat çeken Diyetisyen Sayar, "Kahve genelde egzersiz öncesi faydalı olsa da spordan sonra hemen kahveye sarılmamalıyız.

Çünkü antrenmanın ardından pek çok insanın direkt olarak kahve içtiği görülmektedir. Herhangi bir kafein tüketmeden önce vücudumuz için su içmemiz gerekiyor. Spordan önce kahve içerken dikkat edilmesi gerekli olan en önemli noktalardan birisi de şeker ve krema kullanmamaktır." İfadelerini kullandı.

Uluslararası Sporcu Beslenmesi Derneğince yapılan çalışmalardan bahseden Diyetisyen Sayar, "Kafein devamlı maksimum dayanım aktivitesi için etkili bir ergojenik yardımcıdır aynı zamanda uzun zamanlar performansı çoğaltmak için çok etkili olduğu gösterilmiştir. Kafeini içme zamanı da oldukça önemlidir. Kafeinin vücut üstündeki etkileri, içtikten yaklaşık olarak bir iki saat sonra zirveye ulaşır, yani maksimum faydaya kavuşmak için bir fincan kahveyi tükettikten 45 ila 60 dakika sonra egzersize başlanmalıdır" şeklinde tavsiyelerde bulundu.

Odaklanmayı Artırır


Doğal uyarıcı olan kafeinin, uyanıklığı, zihinsel odaklanmayı ve genel bilişsel işlevi arttırdığını belirten Diyetisyen Sayar, "Yavaş bir yoga dersinde, bir fincan kahvenin sağlayacağı ilave konsantrasyondan faydalanılır. Kafeinin odaklanma güçlerini kullanmakla endişeli ve gergin hissetmek durumu arasında ince bir çizgi vardır. Bundan dolayı 5-6 fincan espresso içip maximum verimlilik beklemeyin. Vücudunuza alacağınız normal kahve miktarı yeterli olacaktır." diye konuştu.

Bir Rhode Island Üniversitesi çalışmasına dikkati çeken Diyetisyen Sayar, "Kafein, egzersizin ardından kas ağrısını bir plaseboya kıyasla büyük oranda azaltmıştır. Üst vücut ağırlık antrenmanına başlamadan önce kahve içen katılımcılar, son setlerini yaparken daha fazla tekrar tamamlayabilmişler. Sonuçlar, yoğun antrenman zamanından önce kafein tüketmenin atletik performansı artırdığını ve kas iyileşmesi için gerekli olan süreyi azalttığını göstermiştir" ifadelerinde bulundu.

Akşam Egzersizinden Önce Kahve Tüketmeyin


Bazı durumda, kahve bir fitness rutinine eklenmesinin bazı koşulları olduğuna değinen Diyetisyen Sayar, "Eğer gecenin geç saatlerinde egzersiz yapılıyorsa, genelde yatmadan 4-6 saat öncesinde kafein içmeyi bırakmak şart olduğundan kahve tüketilmemelidir. (yani 18:00’den sonra)." bilgisini aktardı.

Kahve ile pek arası olmayan bireylerin kahve tüketmeyerek bunun yerine kafeinli çay (veya su) tercih edebileceğini söyleyen Diyetisyen Sayar, "Yeşil çayda da kahve gibi kafein vardır ve vücutta doğal bir enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu nedenle, bütünüyle damak zevkinize bağlı bir şekilde spordan önce kahve ya da yeşil çay içilebilir. Ancak, yeşil çaydaki kafein oranı kahveye göre biraz daha düşüktür, Spor sırasında kahve kadar etkisi olmayabilir." değerlendirmesinde bulundu.

Kahve içerisindeki kafein özleriyle böbrek üstü bezlerini uyararak daha fazla adrenalin ve stres hormonu (Kortizol Hormonu) salgılanmasına neden olduğunu bildiren Sayar, "Kortizol hormonu spor yapıldığında ve yük bindirildiği zaman daha çok salgılanır. Böylece artan kortizol seviyeleri durumunda kasların tamir edilip büyümesini yavaşlar ve daha fazla yorgunluk durumu oluşabilir. Aşırı kahve tüketmek aynı zamanda, stres hormonundaki artışa bağlı şekilde bel çevresinde yağlanmaya da sebep olabilir.” şeklinde ifade etti.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

İlgili Haberler