Sağlıklı Tırnaklar İçin 9 Bakım İpucu

Sağlıklı bir tırnak her kadının hatta günümüzde erkeklerin de gerek görünüş gerek sağlık açısından hayalidir. Özellikle pandemi döneminde oldukça sık el yıkamak ve dezenfektan kullanmaktan yıpranan tırnaklarınız için 9 bakım ipucunu sizler için derledik.

Sağlıklı Tırnaklar İçin 9 Bakım İpucu
Yayınlanma Tarihi : 18 Aralık 2020 07:30

Yoğun bir tempoda çalışıyor olsa bile, çoğu kadın tırnaklarının bakımını yapmak için her zaman biraz zaman bulur. Çok yaygın bir güzellik belirtisi olmasına rağmen, tırnakların önemli işlevleri vardır ve bu yüzden onlara özen göstermeliyiz. 

Gelin daha sağlıklı tırnaklar için 9 sağlık ipucuna göz atalım:

1. Tırnak Sertleştirici Kullanmayın

Tırnak sertleştirici ürünleri kullanmaktan kaçınmalısınız. Çünkü bunlar tırnakta kuruluğa ve lekelenmelere neden olabilir.

2. Ellerinizi Islak Bırakmayın

Ellerinizi uzun süre nemli bırakmaktan kaçının. Aşırı nem, çeşitli mikozların oluşumunu kolaylaştırır.

3. Sürekli Oje Kullanmaktan Kaçının 

Ayda 1 hafta kadar oje kullanmayı bırakın. Bu dönemde üre içeren nemlendirici kullanmak tırnakların kurumasını ve tırnak etlerinin parçalanmasını önlemeye yardımcı olur.

4. Yalnızca Kendinize Ait Ürünleri Kullanın 

Tırnak mantarının bulaşmasını önlemek için kendi manikür malzemelerinize sahip olun ya da yalnızca su buharı ile sterilize edilmiş malzemeleri kullanın.

5. Ayak Tırnakları Bakımı 

Sıkışma, sararma ve hatta köşelerde kir birikmesi gibi komplikasyonları önlemek için çok kısa ve temiz tutulmaları gerekir.

6. Tırnağın Üst Kısmını Törpülemeyin 

Tırnağın üst kısmı törpülenmemelidir. Bu alışkanlık tırnak plağına ciddi şekilde zarar verir. Ayrıca doğal keratin katmanlarını kaldırarak tırnakları daha kırılgan ve ince bir hale getirir.

7. Antialerjik Ürünleri Tercih Edin 

Bazı manikür ürünleri tırnaklarda ve ellerde çeşitli reaksiyonlara ya da alerjilere neden olabilir. Bunları engellemenin bir yolu olarak antialerjik ojeleri veya etiketinde 'dermatolojik olarak test edilmiş' uyarısı bulunan ürünleri seçmek her zaman iyi bir karar olacaktır.

Kaşıntılı cilt, kırmızımsı lekeler veya diğer semptomlar oluşmaya başladıysa ürünü kullanmayı bırakın ve mümkün olan en kısa sürede bir dermatoloğa görünün.

8. Tırnak Etlerinizi Koruyun 

Çoğu kadın tırnaklarının bakımını yaparken tırnak etlerini çıkarma alışkanlığına sahiptir. Fakat bu alışkanlık doğru değildir çünkü kütiküller hiç çıkarılmamalıdır. Kütiküller, tırnak çevresini kimyasal maddelerin ve / veya mikroorganizmaların etkisinden korurlar. Kütikülleri çıkarmak, koparmak veya deforme etmek, bir takım tırnak sorunlarına neden olabilir.

9. Tırnak Kenarlarının Soyulması 

Sürekli oje kullanan kadınlarda tırnak kenarlarının soyulması çok yaygındır. İki ay boyunca oje kullanmayı bırakarak bu sorunu önleyebilirsiniz. Bu süre zarfında tırnaklarınızı iyice nemlendirin.

İlgili Haberler