Sağlıklı ve lezzetli diye bu yiyeceklerden yiyoruz. Oysa o hastalığı tetikliyormuş..

Sağlıklı ve lezzetli diye bu yiyeceklerden yiyoruz. Oysa o hastalığı tetikliyormuş..

Kepek, bira mayası, pirinç, mısır, çavdar gibi yiyecekler tiroit hormonlarını azaltıyor!

Tiroidi az çalışan ya da ameliyat ile tiroid bezlerini aldırmış hastalarla ilgili konuşan Dr. Fevzi Özgönül; kepek, bira mayası, pirinç, mısır, çavdar gibi yiyeceklerin tüketiminin tehlikeli olabileceğinden bahsetti.

İHA muhabirine konuşan Doktor Fevzi Özgönül, tiroid hastalarını kepek, bira mayası, pirinç, mısır, çavdar gibi yiyeceklere karşı uyardı. Bu gıdaların B1 vitamini bakımından zengin olduğunu belirten Özgönül, bu vitaminin tiroit hormonlarını azalttığına dikkat çekti.

Uzman doktor sayısı çok az

Tiroit hakkında bilgiler aktaran Dr. Özgönül, bu hormonun tüm endokrin sistemini düzenlyen bir yapıda olduğunu, yetersiz salınımı veya işlev görememesi durumunda ise hormon dengesizliği oluşacağını açıkladı. Hormonların koordinasyonunun sağlanamaması sonucunda vücudun yapılanması sağlanamıyor ve buna bağlı olarak da hipotiroid rahatsızlığı olanlarda kilo problemi baş gösterir.

Özgönül’ün belirttiğine göre hipotiroid hastalarının endokrin uzmanlarına görünmesi gerekmekte olduğunu ancak ülkemizde yeterince endokrin uzmanı bulunmadığını belirtti. Bu sebeple hastaların dâhiliye uzmanı, ona da ulaşım yoksa aile hekimi de kontrolleri üstlenebileceğinin altını çizdi. Özgönül, bu gibi durumlarda dünyada kabul edilmiş bazı ilaç protokollerine uygun olarak ilaç kullanımının ayarlanması olduğunu sözlerine ekledi.

İlaçsız olmaz

Dr. Fevzi Özgönül, ilaca çok karşı olmasına rağmen tiroit rahatsızlığında ilaç desteği olmadan sağlıklı hayatın olanaksıza yakın olduğunu bildirdi. Yalnızca beslenmenin yetersiz kalacağını belirten Özgönül, tiroit hastalarına on kural önerdi:

● Şeker ve un tüketmemelidirler
● İçerisinde bol şeker olan meyveleri hiçbir surette yememelidirler.
● Bu sayede susama hissi geri gelecektir ve hasta gün içerinde ihtiyaç duyduğu suyu zorlanmadan içecektir.
● Ara öğünler tiroit hastaları için olumsuzdur. Çok gerekirse süt, ayran ve yoğurt benzeri sindirimi tekrarlatmayan sıvılara yönelmelidir.
● Egzersiz zorunludur. Özellikle akşam yemeği öncesinde yürüyüş çok fayda sağlamaktadır..
● B12 takibi yapılmalı eksiklik halinde takviye alınmalıdır.
● Bol hayvansal ve bitkisel protein tüketilmelidir.
● Kepek, bira mayası, pirinç, mısır, çavdar benzeri B1 vitamininin bol bulunduğu gıdaları tüketmemelidirler.
●Kanda bulunan ve tiroide yardımcı olan selenyum düzeyini ölçtürmelidirler.

●Sebzeler pişmiş olarak tüketilmelidir. Kabızlık sindirim sistemini bozacaktır bu nedenle sebze tüketimine dikkat edilmeli, kabızlık durumunda da yabanmersini ve keten tohumu takviye olarak alınmalıdır.

Bu Siteden Ulusalpost.com Aktif Link verilmeden alıntı yapılamaz