Sağlıklı ve Lezzetli Yoğurtlu  Brokoli Salatası İle Zayıflayın! Yoğurtlu Brokoli Salatası Tarifi

Sağlıklı ve Lezzetli Yoğurtlu Brokoli Salatası İle Zayıflayın! Yoğurtlu Brokoli Salatası Tarifi

Hem sağlıklı hem de lezzetli bir tarif diyetin en güzel dostudur. Çok acıktığınızda hızlıca yapabileceğiniz sağlık deposu yoğurtlu brokoli salatası tarifi ile zayıflamanın tadını çıkarın! İşte lezzetli yoğurtlu brokoli salata tarifi...

Diyet yapanların en büyük dostu brokolinin adı lezzetsize çıkmış olsa da siz aldırmayın. Brokoli haşlandığında çok bir tat vermese bile limon ve yoğurt ile karıştırıldığında şahane bir yiyeceğe dönüşüyor. Yemeye alışmak için de bunun gibi çeşitli tatlar ile karıştırıp yiyebilirsiniz. Vereceğimiz tarifte de patates ve havuçla beraber hem besin değerini arttırıp hem de lezzetini katlayabilirsiniz. 

Yoğurtlu Brokoli Salatası İçin Malzemeler neler?

Kullanılacak malzemeler aslında isteğinize göre şekillenebilir, sonuçta amaç lezzetli bir diyet yiyeceği hazırlamak. Ancak deneyip bulduğumuz tarifin lezzetini mutlaka denemelisiniz. İçerisine bir adet haşlanmış patates, bir adet haşlanmış havuç, bir top yani yaklaşık yarım kilo brokoli, dört yüz elli gram kadar yoğurt, üç diş sarımsak, zeytinyağı ve yarım sıkılmış limon eklemeniz gerekiyor.

Yoğurtlu brokoli salatası tarifi

İlk olarak temizlik yapmak önemli. Patatesi ve havucu mutlaka sirkeli suya yatırın. Ardından bol su ile yıkayın ve kabuklarını soyun. Soyduğunuz havuç ile patatesi aynı suda haşlamaya başlayın. Başka bir tencereyi de brokoliyi haşlamak için ayırın. Brokoli toplunu alın, brokoli saplarını kesin ve küçük küçük parçalarına ayırmaya başlayın. Parçalanan brokolileri bol bol su ile birlikte yıkayın. Sirkeli suda brokolileri bekletin. Beş dakika beklettikten sonra iyice durulayın. Ardından orta boydaki tencereye su ekleyin. İsterseniz buharlı suda isterseniz de buharda 10 ya da 15 dakika kadar haşlama işlemi yapın. 

Yoğurdu geniş bir kaba alın. Yoğurt ve rendelediğiniz üç sarımsağı dökün ve iyice karıştırın. Haşlanan brokolileri yoğurda atmadan önce biraz ılımaları için bekletin. Çünkü sıcak sıcak yoğurda giren brokoliler terleyebilir ya da yapıları bozulabilir. Sonrasında haşlanan havuç ve patatesi de küp küp kesin. Ilıdıktan sonra brokolilerle beraber yoğurda ekleyin. Üzerine de zeytinyağı ve limon dökerek iyice karıştırın. 

Eğer daha farklı bir lezzet isterseniz mayonez de ekleyebilirsiniz. Ancak kalori miktarını arttıracağı için sadece yoğurtla tüketmeniz tavsiye olunur. Afiyet olsun.

İlgili Haberler