‘ŞahMat’ Turnuvasına rekor katılım

‘ŞahMat’ Turnuvasına rekor katılım

Kısa adı ‘’ŞahMat’’ olan ‘’2016 İstanbul Küçükler ve Yıldızlar Takım Turnuvası’’ Türkiye Satranç Federasyonu (TSF) İstanbul İl Temsilciliği ile Uğur Okulları işbirliğinde gerçekleşiyor.

Ev sahipliğini Uğur Okulları’nın üstlendiği turnuva, rekor bir katılımla başladı. İstanbul’un 32 ilçesinden 3 bin 500 sporcunun katılımıyla gerçekleşen ‘’ŞahMat’’ turnuvası, 3 Nisan tarihine kadar her hafta sonu yapılacak mücadelelerle sürecek. Küçüklerde 7-12 yaş, Yıldızlarda 13-18 yaş arası sporcuların 4’er kişilik takımlar oluşturarak yarıştığı turnuvayı kazanmak için 567 takım mücadele edecek. İlçe gruplarında birinci olan takımlar, 2-3 Nisan tarihlerinde düzenlenecek İstanbul Finali’ne yükselirken, finalde Küçükler ve Yıldızlar kategorisinde dereceye giren takımlara Uğur Okulları tarafından toplam 12 bin lira değerinde ödül dağıtılacak.


‘’HEDEFİMİZ ÇOCUKLARIN KÜÇÜK YAŞTA SATRANCA BAŞLAMASI’’ 
Bu sene ilk kez Uğur Okulları’nın kendilerine sponsor olduğunu söyleyen Türkiye Satranç Federasyonu İstanbul Temsilcisi Rıza Öney, geçen yıla oranla 2 katı fazla bir katılımla turnuvanın gerçekleşeceğine dikkat çekti. Avrupa ve Anadolu Yakası’ndan toplam 567 takım ile 3 bin 500 civarında bir katılımın beklendiğini ifade eden Öney, bu katılımın bir rekor olduğunu belirtti. 3 ay boyunca devam edecek turnuvanın Nisan ayında finallerinin gerçekleşeceğini ifade eden Öney, ‘’Hedefimiz sporcuların küçük yaşta satranca başlaması. İyi bir temelle satranç eğitimi alan çocukların hem derslerinde hem de günlük yaşamlarında yaptıkları sporun faydalarını görüyoruz’’ dedi. 


MİNİK SPORCULARIN HEDEFLERİ BİRİNCİLİK 
Minik sporculardan 8 yaşındaki Halim Türksever, bir yıldır satranç oynadığını ve satranç oynamayı babasından öğrendiğini belirtti. Daha sonra satranç okuluna da gittiğini ifade eden Türksever, satrancın çok eğlenceli olduğunu ve bu turnuvada başarılı olacağından emin olduğunu dile getirdi. Turnuvanın bir başka oyuncusu Ecrin Erakpınar ise satrancı bir aydır oynadığını ve babasından öğrendiğini söyledi. Rakibi Halim gibi iddialı olan Ecrin, ‘’Bence satranç eğlenceli bir spor ve ben bu turnuvada birinci olacağıma inanmıyorum’’ dedi.

Kaynak:Haber Kaynağı