Sahura Ne Yesem Diyenler İçin Nefis Yumurtalı Emirdağ Pidesi Tarifi!

Sahura Ne Yesem Diyenler İçin Nefis Yumurtalı Emirdağ Pidesi Tarifi!

Sahurda ne yiyeceğini bilemeyenlere çok kolay yapılan ancak lezzetini hiçbir yerde bulamayacağınız nefis Yumurtalı Emirdağ Pidesi tarifi yazımızda. Emirdağ Pidesini Ramazandan sonra kahvaltılarda da yapıp yiyeceksiniz.

Emirdağ'ın meşhur yumurtalı pidesinin püf noktası ve tarifi...

Yumurtalı Emirdağ Pidesi Tarifi İçin gerekli Olan Malzemeler Listesi

Yumurtalı Emirdağ pidesi tarifimiz için ilk olarak hamur için gereken malzemelere bakalım. Bir çay bardağı kadar ılık sütle beraber aynı oranda yani yine bir çay bardağı kadar ılık su kullanacağız. Mayalı bir hamur yapacağız bu nedenle biraz erkenden hazırlamaya dikkat edelim. Bir paket yaş maya, yarım çay bardağı sıvı yağ, iki tane küp şeker ya da iki çay kaşığı, bir tatlı kaşığı tuz, bir tane yumurtanın akı ve yaklaşık dört buçuk su bardağı kadar ya da alabildiği kadar un kullanacağız.

Üzerine ise dört tane kadar yumurta, bir yemek tabağı kadar rendelenmiş kaşar peyniri ve bir yemek kaşığı da tereyağı kullanacağız.

Ev Yapımı Yumurtalı Pide Tarifi Nasıl Yapılıyor?

Yoğurma kabı içerisine ılık su ve sütü alalım. Üzerine şeker ve mayayı da ekleyerek on dakika kadar mayanın aktive olmasını bekleyelim. Kalan hamur malzemelerini un haricinde kaba alarak güzelce karıştıralım. unumuzu da azar azar ekleyelim ve kulak memesi kıvamına gelene kadar yoğuralım. Ardından hamurun üzerine bir şey örtelim ve yarım saat ya da daha fazla sürede mayalanmasını bekleyelim. 

Sonrasında da ikiye böldüğümüz hamurumuzu açalım. Yuvarlak halde açtığımız hamurlara kaşarı eşit şekilde bölelim. Aralara da tereyağı koyduktan sonra kenarlarını kıvıralım. Tepsimizi yağladıktan sonra da pidelerimizi yerleştirelim. Yumurta akından kalan yumurta sarısını çırparak hamurumuzun kenarlarına sürelim. Ardından yüz seksen derecede ısınmış olan fırınımıza tepsimizi sürelim. Kaşarlar eriyene kadar pişirdiğimiz pidelerimizi alalım ve üzerlerine ikişer tane yumurtayı kıralım, dilerseniz çırpılmış halde de üzerine ekleyebilirsiniz. Sonrasında tekrar fırına sürdüğümüz pideleri on beş dakika pişirip servis edelim. Afiyet olsun.