Sahurda Bu Yiyecekler tüketilmemeli ve kesinlikle uzak durulmalı...

Sahurda Bu Yiyecekler tüketilmemeli ve kesinlikle uzak durulmalı...

Ramazanın gelmesi ile herkes sahurda ne yesem daha tok tutar diye araştırmalara başladı. Sahurda yenecek olan gıdaların hem susatmaması hem uzun süre tok tutması hem de mideyi rahatsız etmemesi önemli. Peki ne yemek gerekiyor?

Gün içerisinde enerji vermesi ve bol sıvı içermesi de aslında önemli bir nokta. Bu nedenle besin değeri yüksek gıdaları da tüketmek gerekiyor. Sahurda yenmemesi gerekenler...

Sağlıklı olsa bile...

Sahurda ne yendiğinden önce ne yenmemesi gerektiğine bakmak daha önemli. Özellikle reçel, pekmez ya da bal gibi gıdalar ne kadar sağlıklı olursa olsunlar yüksek şeker içerdikleri için ani bir doygunluk verecekler ancak bu nedenle de iyi beslenmenize engel olacaklar. Ertesi güne ise kan şekeriniz epey düşmüş olacak. Bu nedenle sahur sofrasında bu şekilde bol şekerli gıdalar yer almamalı.

Fazla tuzlu gıdaları tüketmeyin

Çok şekerlinin yanında çok tuzlu gıdalar da sorun teşkil ediyor. Özellikle zeytin, turşu ve bazı bol tuzlu peynirlerden uzak durmalı. Çok fazla susamaya neden olacak ve uzun süreli olarak bu susuzluk da böbrekler başta olmak üzere pek çok sağlık problemini yanında getirebilir.

Hamur işi yemek ertesi gün aç uyanmaya neden olur

Poğaça, simit ya da börek gibi gıdalar o an için bir doyma hissi sağlasa bile aslında sahur için tercih edilecek en kötü gıdalardır. Mideyi şişirecekleri için daha kaliteli gıdaları yemenizi engellemelerinin yanında çok da çabuk acıkmaya neden oluyorlar. Kalitesiz yağ ve bol karbonhidrat nedeniyle güne büyük bir açlıkla uyanmanız olası.

İşlenmiş etler sahur sofrasında olmamalı

Sucuk, salam ya da sosis gibi işlenmiş etlerden uzak durmak gerekiyor. Sahura göre çok baharatlı ve ağır olan bu gıdalar, çok fazla susuzluk yaratır. Sahur sofrası için şarküteriden bir gıdayı çıkarmayın.

Sahurda kızartma yapmayın

Sahurda zaten ağır gıdalar yiyebilen kişi sayısı azdır ancak yine de uyarıyı yapmak gerekiyor. Çok ağır yağlı kızartmalar ya da yemekler mide ekşimesi, midede yanma, hazımsızlık, sindirim sorunlarının yanında sağlık sorunlarına da yol açabilir.