Sahurluk tariflerden Su böreği tadında krep tarifi ve Malzemeleri

Sahurluk tariflerden Su böreği tadında krep tarifi ve Malzemeleri

Kolay su böreği tarifi yazımızda. Nefis krep hamurundan su böreği tadında bir börek çıkarabilirsiniz. Dilerseniz sıfırdan yapın dilerseniz de kahvaltıdan artan krepleri kullanın. İşte leziz mi leziz krep tarifi...

Nefis krepten börek tarifi yazımızda, aynı su böreği gibi oluyor...

Su Böreği Tadında Krep Tarifi İçin  Gerekli Olan Malzemeler Listesi

Nefis krepten su böreği tarifimiz için ilk olarak krep hamurunun malzemelerine bakalım. İki tane oda sıcaklığında beklemiş yumurta, bir su bardağı kadar süt, bir su bardağı kadar da su ile  iki su bardağı unla beraber iki yemek kaşığı kadar daha fazla un ve  bir silme tatlı kaşığı oranında tuz gerekli olacak.

Nefis böreğimizin iç harcı için ise istenilen türde ve oranda peynir ile biraz da maydanoz yeterli olacak. Böreği kızartmak için de ister margarin isterse de tereyağı kullanabilirsiniz.

Su Böreği Tadında Krep Tarifi Nasıl Yapılıyor?

İlk adımda derin bir kase çıkaralım. Temiz olan kasemizin içerisine yumurtaları kıralım. Suyu ve sütü biraz ılık olarak ilave edelim. Ardından silme kaşık tuzumuzu ilave ettikten sonra güzelce çırpalım ve ağır ağır elekten geçen unumuzu dökelim. Hamuru çok iyi çırpmak gerekiyor. Hatta dilerseniz kek hamuru çırpıcı bile kullanabilirsiniz. 

Sonrasında da bu hamuru en az on beş dakika buzdolabında bekletiyoruz. Vaktiniz varsa üzerini kapatıp bir saat bekletmek daha iyi olacaktır.

Bu arada yanmaz yapışmaz tavamızı çıkaralım ve margarin ya da tereyağını da tavaya birazcık atıp eritelim. Ardından bir kepçe krep hamurundan döküp önlü arkalı tüm harç bitene kadar pişirelim. Tavayı sallamak yayılması için önemli. Fazla da kızartmaya gerek yok, beyaz kalsalar kafi olacak. 

Sonrasında da kreplerin ortasına peynirli harcı hazırlayıp yerleştirelim. Ardından hamurumuzu börek gibi kapatarak tavaya alalım. Yağ ile beraber önlü arkalı güzelce kızarttığımız böreklerimizin tadı aynı su böreğine benzeyecek. Börekleri servis edebiliriz, afiyet olsun.