Sahursuz Oruç tehlikesi büyük...

Sahursuz Oruç tehlikesi büyük...

Beslenme ve diyet uzmanları, sahursuz tutulan orucun hem zor olduğunu, hem sağlığa zarar verdiğini hem de kilo alma riski getirdiğini belirtti.

Beslenme ve diyet uzmanları, sahursuz tutulan orucun hem zor olduğunu, hem sağlığa zarar verdiğini hem de kilo alma riski getirdiğini belirtti.

Medical Park Tarsus Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Şahika Nergiz, "Oruç tutanlar mutlaka sahur yapmalı. Çünkü sahura kalkılmadan oruç tutulursa zaten uzun olan açlık süresi iyice artacaktır. Bu da kişinin metabolizma hızının ve kan şekerinin düşmesine, halsizlik ve baş ağrısına sebep olacaktır. Diğer yandan sahursuz oruç tutanlar, iftarda kendini çok yemekten alamıyor. Bunun yanı sıra tatlı yeme isteği de artıyor ve bu da kilo almaya yol açıyor" dedi.

Nergiz, sahurda ve iftarda dikkat edilmesi gereken diğer önemli konuları şöyle sıraladı:

"- Sahurda ağır yemeklerden kaçınılmalı. Bulgur, esmer pirinç, kepekli makarna gibi glisemik indeksi düşük besinlerle yapılan yiyecekler tüketilerek, tok kalma süresi arttırılmalı.

- Sahurda gün boyu kan şekerini dengede tutacak protein içeriği yüksek (yumurta, peynir, süt, yoğurt gibi) besinlere muhakkak yer verilmeli.

- Sahurda tuzlu ve çok yağlı peynir çeşitlerinden (kaşar, tulum, ezine vb.) uzak durulmalı. Yerine lor, az yağlı beyaz peynir tüketilmeli.

- Zeytin tuz miktarı yüksek bir besin olduğundan sahurda fazla zeytin tüketmekten kaçınılmalı.

- İftarda hazmı kolay yiyecekler tercih edilmeli.

- Çok yağlı yiyeceklerin tüketimi reflü, hazımsızlık, kabızlık şikayetlerini arttırdığı için iftarda çok yağlı, kızartılarak yapılan yemeklerden uzak durulmalı.

- Hem sıvı ihtiyacımız hem tatlı ihtiyacımızı karşılamak adına iftar sofralarımızda şeker ilavesiz yapılmış komposto ve hoşafa yer vermeliyiz.

- İftar sofralarında muhakkak zeytinyağlı sebze yemeklerine, bol yeşillikli salatalara yer vermeliyiz.

- İftar sonrası kan şekerini hızlı yükselten ve daha sonra hipoglisemiye yol açan ağır tatlılar yerine sütlü tatlı veya meyve tercih etmeliyiz."

Kaynak:Haber Kaynağı