Sakın şaşırmayın her şey değişti Marketler artık bu ürünleri satamayacaklar

Sakın şaşırmayın her şey değişti Marketler artık bu ürünleri satamayacaklar

Zincir marketler ve alışveriş merkezlerine yeni yasaklar geldi. Bakanlıktan net karar çıktı, artık bu ürünleri satamayacaklar. Bakın düzenlemeler neleri içeriyor? Marketlere şok karar, o ürünleri hiçbir şekilde getiremeyecekler..

Bakanlıktan küçük esnafı korumak için bir çok hamle daha geldi. Pandemi nedeniyle kepenkleri indirme raddesine gelen küçük esnafın kalkınabilmesi için pek çok adım atıldığını duyuran Bakanlık, bakın hangi ürünlerin mağazalarda satılmasını yasakladı?

Pandemi nedeniyle artık marketler ve küçük esnaf da sınırlı sürelerde çalışabiliyor. Bu durum ise bazı dengelerin bozulmasına yok açtı. Dengelerin bozulması ile birlikte Bakanlık da bazı önlemler almaya karar verdi. Artık küçük esnafı korumak adına hem alışveriş merkezlerinde hem de zincir marketlerde satışla ilgili bir takım düzenlemeler getirildi.

Sigara ve elektronik ürünler satılamayacak

İlk olarak herkesi şaşırtan düzenleme, zincir marketlerin pazar sabahı saat 11.00'den önce açılamayacak olması. Bunun yanında artı aktüel olarak gelen ürünler arasına ya da zaten satılan mobilya, cep telefonu, elektronik ve beyaz eşyalar da artık zincir marketlerde satışa çıkamayacak. 

Zincir marketlere bir de sigara yasağı geldi. Tütün mamulleri artık zincir marketlerde satışa çıkarılamayacak. 

Fakat bu düzenlemeler kapsamına elektronik ortamda satış ve 1500 metrekareden büyük mağazalar için gelmedi. Bu ortamlar için alınan düzenlemeler ve mevcut yasaklar aynı şekilde devam edecek.

Yöresel üreticinin yüzü gülecek

Yöresel üreticiyi de sevindirecek bir karar alındı. Artık hem mağazalarda hem de zincir marketlerde coğrafi olarak işaretlenmiş ürünlerle beraber, marketlerin bulunmuş olduğu illerdeki yöresel gıdalar mutlaka yer alacak. Yönetmeliğe göre, marketlerin ve zincir mağazaların raflarının yüzde biri bu ürünlerden oluşmak zorunda.

Üreticiyi de koruyan kararlar alındı

Alınan diğer bir karar ise üretici odaklı oldu. Bir ay içerisinde bozulabilecek olan meyve ve sebzeler için artık üreticiye bedel otuz gün içerisinde ödenmek zorunda olacak. 

Üretici odaklı olarak alınan kararda ise markete sağlam teslim edilmiş olan, promosyonlu ürünlerin bozulması halinde, gıda ürünlerinde müşteri şikayeti halinde inceleme için üreticiye bedel yansıtılamayacak. 

İlgili Haberler