Salep Bitkisinin Yararlarına bir yenisi daha eklendi. Bunu kimse açıklamamıştı. Püf noktası buymuş

Salep elde edilen türler çiçekleri böcek biçiminde, çok yıllık olmuş otsu bitkilerdir. Salep Anadolu’da genellikle yumrusu toparlak olan türlerden elde edilir.

Salep Bitkisinin Yararlarına bir yenisi daha eklendi. Bunu kimse açıklamamıştı. Püf noktası buymuş
Yayınlanma Tarihi : 22 Mart 2021 13:00

Yumru, genellikle küremsi şekilli, bazen diş şeklinde dallı, 1 - 4 cm uzunlukta, yarı şeffaf, kirli beyaz renkli, üzeri pürtüklü, kokusuz ve lezzetsiz parçalar halindedir. Bazen ipe dizilmiş halde bulunur.

Salep yumrusu elde edilen bazı bölgelerde toplayıcılar, yumrusunu aldıkları bitkiyi, söktükleri yere tekrar dikmekte ve bu şekilde diktikleri bu bitkiden gelecek yıl tekrar yumru aldıklarını söylemektedirler. Ulusalpost'un haberine göre:  Bu yöntemin yumrusu alınmış bitkiye yaşama olanağı sağlayıp sağlamadığını saptamak için saksıda yetiştirilen bitkiler üzerinde denemeler yapılmıştır.

Yumru elde edebilmek için bazı kültür denemeleri yapılmış ise de başarılı sonuçlar alınmıştır. Halen Türkiye’de salep yumrusu yalnız yabani bitkilerde elde edilmektedir. Bu bitkiye, doğadan toplayarak zarar verilmemesi için kültüre alınıp ticareti yapılabilir. Doğada görebileceği muhtemel zarar karşı bu bitkiyi Gaziantep Üniversitesi Botanik Bahçesine ekmiş bulunmaktayız. Üretimi birkaç yıl sürebilir.

Türkiye’de yetişen Orchidaceae türlerini korumak amacıyla 1974 yılından itibaren ‘SALEP’ dış satımı yasaklanmıştır.

Salep elde etmek için, yumrular bitki çiçekli iken toplanır. Yalnız yan yumru alınır. Gövdeyi taşıyan ana yumru alınmaz. Toplanan yumrular su ile yıkanarak temizlendikten sonra, bir sepet içinde 10 dakika kadar kaynar suda tutularak haşlanır ve sonra güneşe serilerek kurutulur.

Türkiye’nin bazı kısımlarında, yumru halinde ipe dizilir ve daha sonra kurutma ve haşlama yapılmaktadır. Kurutulan yumrular değirmende toz edildikten sonra kullanılır. Salep oldukça yüksek değerli bir drog olması nedeniyle, toz halde iken, içine birçok katkı maddesi ilave edilmektedir. En çok konulan katkı maddeleri mikroskobik analiz sonunda kolaylıkla ortaya çıkarılabilir.

Orchidaceae familyasına dahil olan otsu bir bitkidir.

Bilhassa kireçli topraklarda yetişirler. Salep Türkiye ve Iran’da, az miktarda da bazı Avrupa ülkelerinde Fransa ve Yunanistan’da elde edilmektedir.

Türkiye’de bilhassa Güneybatı (Muğla, Milas, Isparta, Antalya) ve kuzey (Kastamonu, Taş-köprü, Safranbolu) Anadolu bölgelerinde elde edilmektedir.

Yumru ve kökleri kullanılır.

Etken Bileşikleri: Nişasta (%8-30), şekerler (glikoz, fruktoz), azotlu maddeler ve glukomannan yapısında bir musilaj (-44) taşımaktadır.

Kullanılışı: 5 - 10 gram toz salep 100 gram su veya süt ile kaynatılır ve elde edilen karışım bir defada içilir.

SALEP 1 FİNCAN İÇİLDİĞİNDE 1 AYDA KİLO VERDİRİYOR

SALEP KİLO VERMEK İSTEYENLERDE YAĞ YAKMA HIZINI ARTIRIYOR

SALEP İÇMEK GENELLİKLE YAYGIN OLAN KIŞ HASTALIKLARINDAN KORUYOR


BAŞ AĞRISINA İLAÇSIZ ÇÖZÜM İSTİYORSANIZ SALEP BAŞ AĞRISINA İYİ GELİYOR

Salep ayrıca Hemoroit şikayetlerinin azaltılmasında etkin rol oynar.
* Salep içmek öte yandan Kabızlık ve şişkinliği giderir, sindirimi kolaylaştırır.
* 1 Fincan salep içmek zamanla Hafızayı ve zihni güçlendirir.
* Kadınlarda da Salep ayrıca Adet düzensizliğine iyi gelir.
* Salep erkeklere fayda olarak ise Cinsel gücü artırıcı özelliktedir.

ULUSALPOST.COM - AKTİF LİNK VERİLMEDEN ALINTILANAMAZ

İlgili Haberler