Salgında ipin ucu kaçtı diyen Prof. Dr. Mehmet Ceylan kimsenin açıklayamadıklarını tek tek sıraladı

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı olan Prof. Dr. Mehmet Ceylan kovid-19 salgını ile mücadelede ipin ucunun kaçtığını dile getirerek, tam kapanmanın bir seçenek olması gerektiğini de belirtti.

Salgında ipin ucu kaçtı diyen Prof. Dr. Mehmet Ceylan kimsenin açıklayamadıklarını tek tek sıraladı
Yayınlanma Tarihi : 25 Kasım 2020 01:10

Prof. Dr. Mehmet Ceylan, ‘’ Aslında alınan bu önlemler salgını kontrol etmek için yetersiz. Burada esas sayıyı artıran faktör toplu bulaşlar. Ama alınan önlemler bireysel bulaşı engellemeye yönelik. İnsanların, belli yaş grupların, eve kapatılarak dışarı çıkartılmaması gibi. Ancak toplu taşıma araçlarında bulunmak ve toplu yapılan törenler bulaşları artıyor, bunların önüne geçilmeli.

Bu virüs kendiliğinden yayılmıyor. Bulaşların yarısından fazlası toplu alanlarındaki toplanmalardan kaynaklanıyor, özellik bu durumun önüne geçilmeli. Kademeli mesai uygulanmalı. Azalmalar çok yavaş görülecektir ancak yeniden artış olacaktır.

Eğer kısa sürede etkili bir azalma isteniyorsa, kapanma da olabilir. Çünkü orada önlemler bir arada oluyor. Ama en azından, toplanmaların önlenmesi, mesailerin kademelendirilmesi ve iş seyahatleri dışındaki seyahatlerin derhal önüne geçilmesi gerekli.’’ Şeklinde konuştu.

‘’İpin Ucu Kaçtı’’

İpin ucu çoktan kaçtı. İpin ucu biz 5 binlere, binlere indiğimiz 11 Mayıs’ta tekrar binin altına inemediğimizden ipin ucu o an kaçmıştı. Orada zaten bilimsel anlamda eğer böyle bir takılma görürseniz tedbirleri devreye geçirin diyor salgın bilimi. Halbuki o sürece takılmayı çok ucun bir süre yaşadık. Daima binli rakamlarda seyrederken, bu rakam kontrol altına alınamıyor en ufak durumda yine yukarı çıkacak dedik. Tedbirlerin hepsi ortadan kalktığında ve toplanmalar arttığında kontrol artık elden çıkmıştı.

‘’Salgın Kontrol Altında Değil’’

Salgın kontrol altında görünmüyor ve bilimsel anlamda da zaten kontrol altında değil. İyileşen hasta sayısının günlük hastalanan hasta sayısından fazla olması gerekir.

Salgın bilimine göre böyle olduğu durumlarda her gün salgın merkezlerine giden vaka sayıları azalır. Biz bu aktif vaka sayısını 10 binlere indirdiğimiz durumlar olmuştu ama şu anda 60 bin. Hastaneler düşen görevler artmış, bu bizim kontrol dışı bir salgın döneminde olduğumuzu göstermektedir.

İlgili Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.