Şampuan Alırken Dikkat Edin! Kör olabilir ve Saçlarınızın..

Şampuan Alırken Dikkat Edin! Kör olabilir ve Saçlarınızın..

Saç sağlığı için hangi şampuanın kullanıldığı çok önemli. Kısa süre doygunluk sağlasa da gözenekleri tıkayarak saçların kelleşmesine neden olabilecek şampuanlara karşı dikkatli olun. Şampuan alırken bunlara dikkat...

Saç tipi için doğru şampuan seçiminden tutun şampuanın içeriğine kadar kaliteli ve uygun şampuanı bulmak aslında karmaşık bir meseledir. Dikkate almadan satın aldığınız herhangi bir şampuan yakın zamanda sizi kel bile bırakabilir.

Saçınıza uygun olanı seçin

Şampuan seçiminde yapılan ilk hatalardan biri şampuan kutusunun üzerini okumadan sadece kokusu için şampuanı satın almaktır. Saçlarınız kuru ise yağlı saçlar için olan şampuanları satın almak çok mantıksızdır. 

Şampuanın şişesinin ergonomik olması da en az şampuan kadar önemlidir. Şişenin kapağının eğimli olması bitmeye yakın kullanımını zorlaştırabilir.

Bu maddeye dikkat

Ancak en önemli noktaya gelecek olursak, saçta geçici bir dolgunluk hissi veren silikon özlü şampuanlardan uzak durmaktır. Etikete bakınca bunu nasıl anlayacağınızı bilmiyorsanız, içindekiler kısmında yazan "dimethicone/cyclomethicone"  maddesinden anlayabilirsiniz. Bu madde saçlara güzel bir doygunluk hissini çok kısa bir süre verecektir. Ancak kullanımından sonra ise saç derinizdeki gözeneklerin tıkanmasına yol açacaktır. 

Köpük meselesi...

İçindekiler kısmında gördüğünüz sles ve sls maddeleri de saçları zayıflatmaktadır. Şampuanlara katılan bu "deterjan" içerikleri köpürmeyi sağladığı için kullanılıyor. Yani bu noktada da "köpüren şampuanların" daha iyi olduğu algısı yıkılıyor. 

Hatta doğal içerikli az kimyasal içeren şampuanlar çok daha az köpürmektedir. Bu nedenle marketlerde satılan çoğu şampuan maalesef saçlara çok fazla zarar veriyor. Eczane ürünlerine yönelmeyi düşünebilirsiniz.

Saç kremini ayrı alın

Şampuanı marketten alacaksanız da yanında saç kremi ile beraber satılanları almamaya özen gösterin. Saç kremi saç yapısını dolgun ve nemli tuttuğu için gereklidir ancak şampuanın yanındaki krem saçınıza uymayabilir. Bu nedenle daha doğal içerikli saç besleyicilere yönelmek gerekiyor.

pH dengesini kontrol edin

Şampuanın pH derecesi de önemlidr. Saçtaki pH dengesini bozabilecek şampuanlardan uzak durmalıdır. Şampuandaki pH derecesinin ise 5.5'ten düşük olmamasına dikkat edilmeli.