Sararmış kapıları kar beyaz yapan temizlik sırları! Işıl ışıl oluyor

Sararmış kapıları kar beyaz yapan temizlik sırları! Işıl ışıl oluyor

Kapıları beyazlaştıracak temizlik önerileri! Beyaz kapılarınız sarardıysa sadece bu malzemeleri kullanarak mükemmel beyazlığa geri kavuşun! İşte kapılarınızı bembeyaz yapacak üç farklı tarif...

Ev temizliğinde aslında kapıların çok bir yeri yoktur ancak evinizdeki iç kapıların rengi beyaz ise, mecburen temizlik rutinine onları da dahil etmek gerekebiliyor.

Normal şartlarda temizlik rutininde kapılar es geçilir. Bayramdan seyrana silinen kapılar, renkleri nedeniyle kirleri pek belli etmezler. Ancak eğer siz de beyaz kapıları olan bir evdeyseniz ya da kapılarınızı beyaz olan Amerikan yapımı kapılarla değiştirdiyseniz, fark etmişsinizdir ki gerçekten çok kolay pisleniyorlar.

Sigara içiyorsanız...

Evde sigara içiliyorsa zaten perde, duvar, koltuklar ya da kapıların sararmamasına imkan yok. Bu nedenle eğer sigara kullanıyorsanız tabi ki ilk tavsiyemiz sigarayı bırakmanız yönünde olacaktır ancak diğer bir yöntem olarak da evin içerisinde sigara içmemektir. Komşularınızı rahatsız etmeden pencere ya da balkonda sigara içmek her zaman daha iyi bir seçenek olacaktır çünkü sigaranın kokusu da dumanı da çok uzun süre kalıcı olarak hem havayı hem de eşyaları kirletir.

Diğer bir kapıların sararma nedeni de evde yeterli ışık olmamasıdır. Ancak buna çok bir çözüm sağlanamaz. Bir de kapıların boyasına dikkat edin. Ucuz diyerek aldığınız ya da alacağınız bir boya, temizleseniz bile çıkmayacak şekilde zamanla sararabilir. Bu nedenle boya kalitesinden emin olmadan kapılara uygulamayın!

Gelelim temizlik faslına. Uygulanabilecek üç yöntem var, her birini de mutfak dolabınızda bulabileceğiniz malzemelerle yapabilirsiniz.

Sirkesiz temizlik olur mu?

İlk olarak tabi ki de doğal temizliğin vazgeçilmezi sirke ve karbonat ile yapıyoruz. yarım çay bardağı kadar karbonat ile birlikte biraz su ile seyreltilmiş sirkeyi karıştırın. Sonrasında da bir fırça yardımı ile karışımı kapıya uygulayın. İyice fırçaladığınız kapınızı nemli bir bez yardımı ile silin.

Çiğ patates ile harika sonuç

Diğer yöntem ise beyazlatıcı etkisi ile tanınan çiğ patatesten yapılıyor. Çiğ patatesi ikiye bölün ve kapının sararmış yerlerini patates ile güzelce ovmaya başlatın. On dakika sonra da ahşap yüzey temizleyici ile silebilirsiniz. 

Soğan suyu  ile kapılar parlayacak

Kokuyor demeyin, soğan suyu da kapılarınızı bembeyaz yapar. Dört tane soğanı iki litrelik suda yumuşayana dek kaynatın. Su ılıyınca da bu su ile kapıları silin. Koku için de deterjanlı ayrı bir su hazırlayın ve bir kez daha üzerinden geçin.

İlgili Haberler