Sare hanımdan annesi adına Kur'an kursu

Sare hanımdan annesi adına Kur'an kursu

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu, Türkiye’nin çevresine bakarak Müslümanlığın insanlığın kurtuluş reçetesi olması gerektiğini kaydederek, “Yangının seyircisi değil ateşe su döken olmalıyız” dedi.

Afyonkarahisar’da gerçekleştirilen “24. AK Parti İstişare ve Değerlendirme Toplantısı”na katılmak üzere Başbakan Davutoğlu ile birlikte kente gelen Sare Davutoğlu, annesi Refia Hatun adına İhsaniye ilçesine bağlı Üçlerkayası köyünde yaptırılan Kur’an Kursu açılışı törenine katıldı.

Gerçekleştirilen açılış törenine Afyonkarahisar Valisi Hakan Yusuf Güner, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Hatice Özkal, Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun eşi Emine Eroğlu, kurum müdürleri ve davetliler ile birlikte Bayan Davutoğlu’nun hemşehrileri katıldı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından başlayan törenin açılışında konuşan Sare Davutoğlu, Kur’an kursu gibi hayırlı yapıların toplumun hizmetine kazandırılmasının insanlık adına önemli hizmetlerden birisi olduğunu ifade ederek, kursta çocukların ve kadınların hayırlı hizmetlere imza atmaları temennisinde bulundu.

Sare Davutoğlu, aydınlanmada ve ilerlemede Kur’an-ı Kerim’in çok önemli olduğuna işaret ederek, “Çocuklarımızın Kur’an öğretmek kutsal kitabımızı nakletmek ne kadar hayırlı bir hizmet. İnşallah bu kurstaki evlatlarımızı sadece Kur’an öğrenmekle kalmadan anlayarak, anladıklarını hayata geçirerek hayata güzellikler katacaklar. Sosyal hayatımızın inşasında, ilim ve irfan yolunda öncülük edecekler. Bildiğiniz gibi bu dünyadan göç ettikten sonra defterimizi kapatmayacak, hesap hanemize hayırlar yazdıracak en önemli vesilelerden birisi böylesi kurumlardır” diye konuştu.
“AKDENİZ’İN SULARINA BİR ÇOK İNSANIMIZI KURBAN VERİYORUZ”
Türkiye’nin çevresine bakıldığı zaman yangın yerine dönen bir coğrafyanın göründüğünü ve bunda kurtuluşunda Müslümanlık ve Kur’an da aranması gerektiğini aktaran Sare Davutoğlu konuşmasına şöyle devam etti:


“Kurtuluşumuzun reçetesi aslında eğitim alanında yatırım yapmaktır. Ne yazık ki dünya son dönemlerde büyük sorunlarla baş etmeye çalışıyor. Coğrafyamızın da bir çok noktasında yangınlar var. Yaşanan çatışmada kadınlar, çocuklar, yaşlılar zalimce ve acımasızca katlediliyor. Savaştan kaçmak için denize açılan sandallarda Akdeniz’in sularına bir çok insanımızı kurban veriyoruz. Ailelerimiz çoluk çocuk demeden yerlerinden sürgün ediliyor, göçe zorlanıyor. Savaşla, zulümle ve kargaşayla imtihan ediliyoruz. Müslüman gönüller tarih boyunca her zaman insanlığın dertleriyle hemdert oldu. Çare aramaktan ziyade çare olmayı seçti. Bu günde yapmamız gereken aslında bu; geçmişimizden feyiz alarak bu büyük belaları bertaraf etmek. Yangının seyircisi değil ateşe su döken olmalıyız. Müslüman insanlığın kurtuluş reçetesi olmalıdır. Refia Hanım Kur’an Kursu’nun yapımında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”


Konuşmaların ardından Kur’an kursu Sare Davutoğlu ve protokol üyeleri tarafından kurdele kesilerek hizmete açıldı.
Öte yandan, Sare Davutoğlu’nun açılışın yapılacağı tören alanında hemşehrileri ile yakından ilgilenmesi ve köyde bulunan akrabaları ile samimi pozlar vermesi ise dikkatlerden kaçmadı. 
GÖKTEN CEYLAN-HA
YATİ KANAT
AFYONKARAHİSAR