Sarımsağı Közleyip yediğinizde 1 gecede o sorunu geçiriyor

Sarımsağı Közleyip yediğinizde 1 gecede o sorunu geçiriyor

Sarımsakla ilgili bildiklerinizi unutturacak harika bilgi! Neden közlenmiş sarımsak yenilmeli! Uzmanların bu uyarısı herkesi şaşırtacak..

Sarımsağın doğal ilaç deposu olduğu biliniyor. Peki közleniş sarımsağın yararlarını daha önce hiç duydunuz mu? Sarımsakla ilgili ezber bozacak bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Bilinmesi gereken önemli bir detaysa abartmadan yemek. 6 diş sarımsak yeterli olacaktır. Bazı dostlarımız faydalı olduğunu düşünerek önerilen bir şeyi fazla tüketmeye çalışıyorlar. Daha çok faydası olacağına daha  büyük zararlar veriyor oysa ki.

Peki Nasıl Yapılmalı? Közlenmiş Sarımsak neden tüketilmeli? İşte öğrendiğinizde çok şaşıracağınız o detaylar:

Bağışıklık Sistemimizi koruyan Sarımsak bir çok faydasıyla biliniyor. Sofralarımızda mutlaka özellikle kış aylarında sarımsak tüketmeliyiz.

Kokusundan rahatsız olanlar için közlenmiş sarımsağı tavsiye eden uzmanlar közlenmiş sarımsağın bir gece içerisinde vücudumuzda yaptığı değişimlerden bahsettiler.

Ben genelde kaynayan sütün içerisine bir iki diş sarımsak atarak o şekilde yemeyi tercih ediyorum. Özellikle Soğuk algınlığı yaşadığım dönemlerde bu karışım oldukça iş görüyor.

Peki Közlenmiş Sarımsak 1 gece içerisinde vücudumuz içerisinde hangi değişimleri yaşatıyor?

 Kolesterolü düzenliyor.

Damarları da temizlerken olası bir kalp rahatsızlığına karşı vücudu koruyor. Sinir sistemini de güçlendirirken aynı zamanda da tansiyonun da değerlerinin normal düzeyde kalmasını sağlıyor.

Ağır metallerden de vücudu koruma özelliği göstermektedir. Hücrelerin ömrünü uzatırken aynı zamanda da yorgunluğun da en az seviyede olmasını sağlıyor.

Peki Gözlenmiş Sarımsak Nasıl yapılmalı?

Sarımsakları taneleyip yıkayalım. Ardından folyo yada yağlı kağıda biraz tereyağı ekleyip üzerine sarımsakları ilave edip harmanlayın. Biraz baharat ekleyebilirsiniz. 200 Derece fırında pişirebilirsiniz. Bu tarifi biraz fazla yaparsanız evde bulunan diğer aile bireyleri de tüketebilir.

Veya tek başınıza tüketecekseniz o zaman yapmanız gereken tarif ise şu şekilde olmalıdır:

Sarımsakların kabuklarını soymadan yağsız tavada 10 dakika kadar kavurun ardından kabuklarını soyarak yiyebilirsiniz.