Sarımsak Nasıl Saklanır? Bozulduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Sarımsak Nasıl Saklanır? Bozulduğunu Nasıl Anlayabiliriz?

Mutfağın baş tacı, doğal antibiyotik olan sarımsağı uzun süre sağlam bir şekilde muhafaza etmek için bunları yapın. Sarımsak bozulduğunda diğer tüm gıdalar gibi zehirleyici hale gelebiliyor bu nedenle bozulduğunu anlamak için...

Doğal antibiyotik olan sarımsağın kalın kabuklarla kaplı olması sizi yanıltmasın. Sandığımızdan çok daha kısa ömürlü olan sarımsakları bu koşullarda muhafaza etmezseniz çok daha çabuk bozulabilirler.

Sarımsağı saklama koşulları her şeyden önce mutlaka kuru, serin ve karanlık ortamlardan olmalıdır. Buzdolabını tercih etmek bir hata olacaktır. Bunun yanında fırın ya da benzeri sıcak yerlerin yakınlarında muhafaza edeceğiniz sarımsaklar sıcak nedeniyle hızla bozulacak ve yumuşak olacaklardır. 

Sarımsağı bu nedenle eğer varsa evinizin kilerinde saklamanız çok daha doğru olacaktır. Bu şartlarda altı aya kadar dayanabilecek olan sarımsak için eğer kileriniz yoksa kapalı bir sepet edinebilir ve sepeti serin bir yere koyabilirsiniz.

Açıkta kalan sarımsak...

Sarımsağın eğer kabuğunu soyduysanız açıkta kalmış olacağı için mikropları toplamaya ve dolayısıyla da zehirlemeye yatkın hale gelecektir. Sarımsağı bu şekilde gün içerisinde tüketmek gerekiyor deseler de bu şekilde gerçekten hızlı bir şekilde kullanmak gerekiyor. Yani bir gün bile çok uzun bir süre olabilir.

Ancak gerçekten kullanacak durumda değilseniz o zaman açılmış olan sarımsağın üzerine zeytinyağı dökün ve hava almasını engelleyin. Bu şekilde en fazla üç gün dayanacaktır ancak yine de tavsiyemiz çok çok daha hızlı tüketmekten yana...

Sarımsağın üzerindeki yeşil filizler ne anlama geliyor?

Filizlenen sarımsakların tadı değişecektir. Bu nedenle yemeklerinizde kullandığınızda o harika tat yerine alacağınız farklı tada şaşırmayın. Bu durum sizi zehirlemez ancak tercih etmemek daha iyi olacaktır.

Sarımsak bozulduysa anlamamak mümkün değil

Sarımsak bozulduğunda anlaşılmaması imkansız bir şekilde aslında sinyalin verir ancak bir çoğunluk nedense sarımsağın kolay kolay bozulamayacağını düşünerek bu sinyalleri görmezden gelebiliyor.

Sarımsağınızı biraz sıkın. Sert değil de yumuşak ve içine çöken bir yapıdaysa o zaman bozulmuş demektir. İçerisi eğer sarı renkte ise asla tercih edilmemesi gereken sarımsağın dış kabuğundaki koyu lekeler de bozulduğuna işarettir.

İlgili Haberler