Şarkı Sözlerimiz Artık Bu Adreste

Şarkı Sözlerimiz Artık Bu Adreste

Bazen edebi bir metin üzerine eklenen bir beste ile, bazen de bestelenmiş bir müzik üzerine eklenen edebi metin genellikle de şiirlerle oluşturulur şarkılar.

Kimi zaman üzüntülerimizi kimi zaman sevinçlerimizi buluruz şarkılarda. Sevinçli anlarımızda açarız bir şarkı neşemize neşe katar. Ama yalnız iyi gün dostu değildir şarkılar, Hüzünlü bir anımızda bir şarkı gelir aklımıza belki de teselliyi onda bulmaya çalışırız. Düğünlerimizin vazgeçilmezidir şarkılar, türküler. Onlarla eğleniriz eğlendiririz.

 

Oyun havaları ile coştururuz gelin ve damadı. Açarız bir Ankara'nın bağlarını oynamayan kalmaz zaten. Mutlu bir evliliğin kapısınız aralarız şarkılarla. Marşlarla çoşarız, Ülke savunması mevzu bahis olduğunda Necip Fazıl'dan Sakarya şiirini okumak gelir içimizde ya da milli şairimiz M. Akif Ersoy un yazmış olduğu milli marşımızı bağıra bağıra söyleriz. Bazen de berzah alemine göçen bir yakınımızın ardından yakarız ağıdımızı. Sevdiğimize kavuşamadığımız ya da gurbette isek eğer vatan hasreti ile yanıp tutuşuyorsak, açarız Zara'dan bir ayrılık şarkısını. Teselliyi onda bulmaya çalışırız. Unutturmaz ama dindirir içimizdeki hasret duygusunu. Aşık olmayan yoktur şu alemde Allah aşkıyla tutuşanlar ilahi dinlerler, sevdiğine kavuşamayanlar ise arabesk. Sözlerini dinledikçe şarkının daha bir aşk ile yanarlar.

 

Gençlik ateşi ile yananlar, kanı deli akanlar pop müzik dinlerler. Bu, zaten yerinde duramayan gençlerimizi daha bir ateşler. Yaşlılarımız, güneş yavaş yavaş guruba dalarken, sanat müziği dinlerler. Artık hayat onlar için sakinleşmiş, yaşayan birer kitap olmuşlardır. Her anımızda her zamanımızda, şarkılar bizim vazgeçilmezimizdir. Biz şarkısız, şarkılar da bizsiz yapamazlar. Çünkü şarkıların konuları bizim hallerimizdir. Şarkılar bu kadar hayatımızda yer kaplamışken, onların sözlerini öğrenmemek olur mu?

Çoğu zaman sözlerini mırıldanmaya çalışırız da bir türlü aklımıza gelmez tamamı. Nakaratını tekrarlar dururuz o şarkının. İşte şimdi tüm sevdiğimiz şarkıların sözlerini bulabileceğimiz bizi bu sıkıntıdan kurtaracak bir site var. sarkisozlerimiz.gen.tr