Şaşırtan bir gelişme.. 200 TL’ye Ay’dan Arsa Alabilirsiniz!

Lunarembassy isimli şirket küçük bir meblağ karşılığında Ay'da arazi satmaya başladı. Minimum 25 dolardan (yaklaşık olarak 200 TL) başlayan fiyatlar ile satış yapmaya başlayan şirket, bu satışın yasalara uygun olduğunu iddia ediyor.

Şaşırtan bir gelişme.. 200 TL’ye Ay’dan Arsa Alabilirsiniz!
Yayınlanma Tarihi : 02 Aralık 2020 21:43

Bir bakalım bu konular hakkında uluslararası anlaşmalar ne diyor?
Kendisini Ay Elçiliği ismi ile adlandıran Lunarembassy isimli şirket, gezegenimizin tek uydusu olan Ay'da arsa satışlarına başladı.

Independent'ta yer alan bu enteresan habere göre, şirket akre başına (Birleşik Krallıkta 0.4 dönüme denk gelen ölçü birimidir) 25 dolar fiyat biçiyor.

İnternet sitesi üzerinden yaptığı bu satışların yasal olduğu iddiasında olan şirket sahibi Dennis Hope, bu zamana kadar milyonlarca insana satış yaptıklarını iddia ediyor.

Peki, herhangi ülke veya bir şirketin Ay’da arsa satışının yapılıp yapılamayacağına karşı uluslararası anlaşmalar ne diyor?

1967 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler (BM) anlaşması, Ay da dahil olmak üzere herhangi bir gök cisimlerinin herhangi bir bölümüne hiçbir ülkenin sahip olamayacağını belirtiyor.

Uzayda nükleer silahlanma korkusu ile yapılan söz konusu bu anlaşma metninin alt kısmında yüzden fazla ülkenin imzası yer alıyor.  

Fakat bu anlaşmaya rağmen bu şirket, müşterileri uzayda arsa sahibi yapma konusunda ısrarcı bir tavır sergiliyor.

Lunarembassy isimli bu şirket Ay'ın yanı sıra Merkür, Mars ve Güneş Sistemi'nde yer alan diğer gezegenlerden de arazi satışı yapmaktadır.

Bu olaylar birçok haber sitesinde adeta popüler haber olmuş durumda. Birçok ülkede de bu olay konuşulmaktadır. Bu enteresan olay, anlaşmalar gereğince mümkün olmamasına rağmen şirket sahibi hala müşterilerine Ay’dan arsa satmak istiyor. Bunun hukuki kurallara uygun olmadığı, 1967 yılında imzalanan Birleşmiş Milletler anlaşmasında belirtilmiştir. Bu olayın ne zamana kadar süreceği de hiç bilinmiyor.

Bunun yanı sıra bu olay, sosyal medyada da birçok kişi tarafından tartışma konusu olmuştur. Sosyal medyalarda, haber sitelerinde ve haber kanallarında sık bir şekilde paylaşılmıştır. Lunarembassy isimli bu şirketin mümkün olmayan böyle bir durum için milyonlarca satış yaptığı da birçok kişiyi şaşırtmış durumda. Birçok kişi bu konu hakkında yeni gelişmeleri merak ediyor.

Bu siteden Ulusalpost.com Aktif link verilmeden alıntı yapılamaz!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.