• BIST 96.861
  • Altın 238,344
  • Dolar 5,8057
  • Euro 6,5299
  • İstanbul 10 °C
  • Ankara 9 °C
  • İzmir 16 °C

Saski’den İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitim Semineri

Saski’den İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitim Semineri
Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından personele yönelik "İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim...

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından personele yönelik "İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri" düzenlendi.

SASKİ Genel Müdürlüğü'nün Atakum İlçesi Toplantı Salonu'ndaki seminere konuşmacı olarak İş Güvenliği Uzmanı Özer Önder Usen katıldı. İş kazaları istatistiklerinde Türkiye'nin Avrupa'da ilk sırayı aldığını belirten İş Güvenliği Uzmanı Özer Önder Usen, "Dünyada ise 3'üncü sırayı almaktayız. En çok kaza inşaat, maden ve metal sektöründe yaşanmaktadır. Resmi istatistiklere göre ise yılda ortalama 75 bin iş kazası yaşanmakta, her yıl binden fazla işçi hayatını kaybetmektedir. Türkiye'de 2014 yılında iş kazalarında 1886 ölüm ve 2 bin 216 sürekli iş görmezlik meydana gelmiştir. İş kazası geçirenlerin yaş grupları 25-34 arasında yoğunlaşmaktadır. İş kazaları yoğun olarak 1'inci iş saatinde gerçekleşmektedir. 500 veya daha fazla çalışanı olan işyerlerinde iş kazası sayısı azalmaktadır" dedi.

Usen, iş sağlığı ve güvenliği işçilerin çalışırken karşılaştıkları fiziki şartlardan kaynaklanan kazaların ve meslek hastalıklarının önlenmesi ve bu sayede sağlıklı bir çalışma ortamının sağlanmasını amaçlayan bir bilim dalı olduğunu ifade etti.

Ölümlü kaza nedenleri ile ilgili olarak İş Güvenliği Uzmanı Özer Önder Usen, şunları söyledi: "Metan ve hidrojen ölçüm cihazları yok veya kullanılmıyor. Kişisel koruyucu malzeme maskeler yok veya kullanılmıyor. Acil durum planları ve tatbikatları yapılmadığı için kurtarmak isteyen işçiler de ölüyor. Bazı tesislerde havalandırma bulunmuyor veya çalıştırılmıyor. Kazı işlerinde sağlıklı güvenlik planı yapılmadığı için göçük oluşması önlenemiyor. İşçilerin iş güvenliği eğitimi veya yaptıkları işe özel eğitimleri olmadığından kazaya maruz kalıyorlar."

Öte yandan SASKİ Genel Müdürü Kamil Demircioğlu, İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitim Semineri'nin personeli açısından çok faydalı geçtiğini kaydederek, bu tür seminerlerin belirli aralıklar da devam edeceğini söyledi.

Saski’den İş Sağlığı Ve Güvenliği Eğitim Semineri

Kaynak : İHA

Kaynak: Haber Kaynağı
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim