Seçim Anketinde AKP yüzde 26 çıktı

Seçim Anketinde AKP yüzde 26 çıktı

Ankette, kararsız ve oy kullanmayacağını söyleyen seçmen sayısında artış olduğu gözlendi.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre geçen ay KONDA şirketi tarafından yapılan ankete göre Cumhur İttifakı’nı oluşturan AK Parti’nin oyunun yüzde 26.8, MHP’nin oyunun yüzde 8.7; Millet İttifakı’nı oluşturan CHP’nin oyunun yüzde 15.5, İYİ Parti’nin oyunun ise yüzde 9.1 olduğu kaydedildi. HDP’nin oy oranının yüzde 6; kararsız ve “oy kullanmam” diyen seçmenin oranının ise yüzde 33 olarak belirlendiği ifade edildi.

KARARSIZ SEÇMEN GELİRSE AKP’NİN OYU YÜZDE 40

Kararsız ve oy kullanmayacağını söyleyen seçmenin partilere dağıtılması halinde AK Parti’nin yüzde 40 ve MHP’nin yüzde 12.9 oy oranı ile iktidar oylarını yüzde 52.9’a çıkardığı hesaplandı. 1 Kasım 2015, 24 Haziran 2018 ve 31 Mart 2019 oy oranları karşılaştırılan ankette, AKP’nin, MHP ile oluşturduğu ittifakla iktidar çoğunluğunu koruduğu belirtildi.

Son seçimde kararsızların oyunu almak için yoğun çaba gösteren AKP, daha önce oy aldığı seçmenler arasında kararsızların arttığını tespit etti. Ankette 24 Haziran seçimine göre CHP, MHP, HDP ve İYİ Parti seçmeninin tercihlerinde ise ciddi değişim yaşanmadığı belirtildi. Haberin tamamı için Hürriyet