Seçim Anketinden Şaşırtan Sonuç Cumhur ittifakı kan kaybediyor AKP'nin oyu yüzde 30'un altında

Seçim anketinden çarpıcı bir sonuç çıktı: AKP ve MHP kan kaybediyor

Seçim Anketinden Şaşırtan Sonuç Cumhur ittifakı kan kaybediyor AKP'nin oyu yüzde 30'un altında
Yayınlanma Tarihi : 18 Haziran 2021 18:32

2023 seçimlerine 2 yıl gibi bir süre kaldı. Anket şirketlerinin kamuoyu yoklamalarında zaman zaman çarpıcı sonuçlar çıkıyor. Son olarak  Avrasya Araştırma Şirketi tarafından yapılan bir anket çalışması kamuoyuyla paylaşıldı. Youtube üzerinden yayınlanan sonuçları AKP ve MHP'yi çok üzecek gibi görünüyor.


AKP YÜZDE 24'E GERİLEDİ

Avrasya Araştırma Şirketi Başkanı Kemal Özkiraz, Türkiye'deki seçmenlerin siyasal tercihlerini tespit etmek için yapılan çalışmanın sonuçlarını youtube yayınında paylaştı. Sonuçlara göre AKP ve Cumhur İttifakı'nın diğer ortayı MHP'nin oylarında ciddi bir düşüş var.

AKP'nin oyu yüzde 24.2'lik bir seviyeye geriledi. MHP'nin ise son anketteki oyunun yüzde 6.8 olduğu tespit edildi. Yani akete göre AKP ve MHP'den oluşan Cumhur İttifakı'nın toplam oyu yüzde 31

Ankete göre CHP'nin oy oranı yüzde 22 olarak tespit edildi. İyi Parti yüzde 12, HDP yüzde 9, Deva partisi ise yüzde 3.4'te kaldı. Kararsızların oy oranı ise yüzde 18.1 olarak tespit edildi.

Kararsız seçmenin de partilerin oy oranlarında büyük bir etkisi var. Örneğin yüzde 18'lik kararsız seçmenin oyunun dağılımı yapılırsa AKP'nin oyu yüzde 24.2'den yüzde 29.5'e yükseliyor. Bu da kararsız seçmenin aslında ne kadar önemli bir etken olduğunu gözler önüne seriyor. Yine o dağılımda CHP'nin oyu yüzde 26.9'a İyi Parti'nin oyu yüzde 14.7'ye, HDP'nin oyu yüzde 11'e ve MHP'nin oyu ise yüzde 8.3'e yükseliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.