Seçim Öncesi AKP'den Yeni Önlem Oy Kullanmak Zorlaşıyor

Seçim Öncesi AKP'den Yeni Önlem Oy Kullanmak Zorlaşıyor

Hükümet seçimlerden önce seçimler hakkında bazı değişiklikler yaptı. Yapılan değişiklikler hem seçmeni hem de aday olmak isteyen kişileri etkileyecek. Yeni yasa taslağındaki o madde dikkat çekti...

Hükümet yerel yönetimler ve seçimleri alakadar edecek olan yeni bir adım atıyor. Buna göre artık yerel yönetimlerde oy kullanmak için üç ay öncesine kadar adreste ikamet etmeyenler oy kullanamayacak.

Hükümet, yerel yönetim ve seçimlerle alakalı bir yasa değişikliği taslağı hazırlıyor. Buna göre hem seçmen kütüğüne etkisi olacak hem muhtar seçimlerini etkileyecek hem de muhtarların sorumluluklarında farklılık oluşturacak yeni bir yasa tasarısı gelecek.

İçişleri Bakanlığı tarafından hazırlanan taslak artık tartışmaya açık hale geldi. Taslakta daha çok muhtarlıklara ilişkin kriterlerde değişikliklere gidileceği görüldü. Diğer yandan hem seçmen kütükleri hem de büyükşehir belediyelerinin çalışma esasları düzenlenecek.

Kütük aktarılmasının önüne geçmek için...

Taslak içeriğinde öncelikli olarak dikkat çeken madde köy ve mahallede yer falan seçmenlerin oy kullanması için bir şart getirilmesi oldu. Buna göre seçimin başladığı gün ve tarihten itibaren seçmen söz konusu köy ya da mahallede en az üç aydan itibaren oturuyor olmalı. Bu sayede seçimlere kısa süre kala seçmenlerin kütüklerinin kaydırılması ya da aktarılması gibi durumlara karşı önlenecek.

Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda da değişiklik söz konusu

Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nda da bir değişiklik söz konusu. Kanuna eklenen maddede bazı alanlarda kırsal mahallelere ve kırsal yerleşik alan tespiti olan yerlere öncelik tanımak durumunda kalacak. Bu alanlar ise tarım ve hayvancılığın desteklenmesi, altyapı ve ulaşım hizmetleri, mesleki eğitim ve beceri kursları, sosyal hizmet ve yardım, ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi, gençlik ve spor ,yaşlılar, engelliler, kadınlar, gençler ve çocuklara yönelik sosyal ve kültürel hizmetler olarak belirlendi.

Sabıka kaydına başvurudan önce bakılacak

Diğer yandan muhtar ve köy ihtiyar meclisine üyelik için de önceden adaylık başvurusu zorunlu hale gelecek. Sebebi ise bu incelemenin daha önceden yapılmaması nedeniyle YSK'nın önüne muhtarlık düşürülmesi hakkında davalar geliyordu. Bu nedenle de sabıkalı çok sayıdaki kişinin muhtarlık görevine son verilmişti. Artık başvuru yapması gereken kişiler il seçim kuruluna giderek kanundaki şartları taşıyıp taşımadıklarını inceletmeleri gerekecek.