Seçimi bilen Anketçi : AKP Artık 2.parti

Seçimi bilen Anketçi : AKP Artık 2.parti

İBB seçimini doğru bilen araştırma şirketi açıkladı! CHP'de rekor yükseliş, AKP ve MHP'ye büyük şok

1-7 Eylül tarihleri arasında yapılan anketin bazı sonuçlarını twitter hesabından paylaşan Avrasya Araştırma şirketinin Başkanı Kemal Özkiraz, ”CHP uzun yıllar sonra ilk kez birinci parti” ifadelerini kullandı. Özkiraz, ”Cumhur ittifakının yüzde 43-45 bandında görünmesine rağmen MHP tamamen AKP seçmenlerinden aldığı oylarla yükselişte olduğunu” söyledi.

İSTANBUL SEÇİMLERİ KIRILMA NOKTASI

Toplumsal'da yer alan habere göre, İstanbul seçimlerinde yaşananlar ve haksızlık yapıldığı algısı kırılma meydana getirdiğini vurgulayan Özkiraz, ”AKP en başta MHP olmak üzere tüm partilere karşı oy kaybı yaşıyor. İsraf ve yolsuzluk algısı, ekonomik kriz etkisi ile birleşiyor, AKP hiç bir adımı ile bu oy kaybını durduramıyor. Mülteci problemi de düşüşte büyük bir etken. İşsizlik ise krizin en büyük sonucu olarak etkili. 23 haziran seçimleri bir genel seçim olsaydı aynı tepki tüm yurtta oluşacaktı. Hukuksuzluk algısı AKP’nin her yerde oy kaybetmesine sebep olmuş” dedi.

 

CHP İNCE’NİN ALDIĞI OYU GEÇİYOR

Özkiraz, ”CHP, yerel seçim başarısının ardından oy kullanmayan seçmeni kendisine çekiyor, oy kullanmayacağım diyenler normalin 3,5 puan gerisinde ve neredeyse tamamı eski ümitsiz seçmen. CHP bu grup için ilk kez ümit olmuş durumda, merkezde tek kalan CHP İnce’nin aldığı oyu geçiyor. Merkezde kalan ve umut olan CHP, İyi partinin Muhafazakar, milliyetçi bir alanda durmasının etkisi ile İyi partiden de oy alıyor. CHP, AKP’nin doğal tabanı olan esnaflardan ve beyaz yakalı AKP seçmeninden oy alıyor (%2) ancak Babacan bu oyları alabilir” ifadelerini kullandı.

CHP BİRİNCİ PARTİ

Ali Babacan ve Davutoglu’nu hesaba katmadan şu anki durumda CHP birinci parti olduğunu söyleyen Özkiraz, ”AKP 2’inci parti, MHP üçüncü parti, HDP dördüncü parti, İyi parti beşinci parti konumunda. CHP ile Akp arasındaki fark hata payının içinde olmasına rağmen bu oy oranları büyük bir değişimi gösteriyor” dedi.