• BIST 89.553
  • Altın 350,018
  • Dolar 6,7005
  • Euro 7,2349
  • İstanbul 6 °C
  • Ankara 3 °C
  • İzmir 11 °C

Sedef Hastalığı ve tedavisi

Sedef Hastalığı ve tedavisi
Ürtiker tedavisi ve sedef hastalığı tedavisi en merak edilen hastalıklardan biridir. Bu nedenle, bu yazıda ürtiker tedavisi ve sedef hastalığı tedavisi hakkında sizi bilgilendirmeye çalışacağız...

Kurdeşen olarak da bilinen ürtikeri tedavi etmek için en önemli hareket, kaşıntı hissini azaltmaktır. Ürtikerin nedeni genellikle alerjik olduğundan, alerjik reaksiyonları durdurmak için ürtiker tedavisi ve ilaç kullanmak önemlidir. Bu noktada, ürtiker tedavisinde kullanılan en yaygın ilaçlar, kaşıntıyı azaltma yetenekleri ile bilinen antihistaminlerdir. Ürtiker tedavisinde kullanılan anti-alerjik (antihistaminik) ilaçlar genel alerji ilaç grubunda kullanılmıştır, ancak bu ürün sadece birkaç hastada etkili olduğu için yeni tedavi yöntemleri araştırılmaktadır. Alerjik astımı olan hastalarda kullanılan bir ilaç ürtikere olumlu cevap verdiğinde, ilaç endüstrisi bu yönde araştırma yapmaya başladı. Sadece ürtikere neden olan hücreler için hedefli bir ilaç geliştirildi.

Sedef hastalığının tedavisi ve nedenleri açısından diğer cilt hastalıklarına göre farklı bir yapıya sahiptir. Sedef hastalığı alerjik bir hastalık olmadığından, sedef hastalığı tedavisi sıradan alerji tedavisiyle aynı değildir. Genellikle sedef hastalığı tedavisi için kortikosteroid adı verilen bir ilaç türü kullanılır ve kaşıntı ve iltihabı önlemeye çalışır. Ek olarak, aşırı hücre yenilenmesinin neden olduğu sedef hastalığının tedavisi için yavaşlayan hücre yenilenmesi D vitamini kürleri de uygulanabilir. Benzer etkilere sahip antraline adı verilen ilaç, sedef hastalığının tedavisinde de kullanılabilir. Hastanın cildinin, doktor gözetiminde, düzenli seanslar halinde ultraviyole ışınlarına maruz bırakılması işlemi olan Fototerapi yönteminde, ultraviyole ışınlarının; hücre çoğalmasını baskılayıcı, bağışıklık sistemini düzenleyici, enflamasyonu durdurucu etkilerinden faydalanılıyor. Fototerapinin kullanıldığı hastalıkların başında; sedef hastalığı, deri lenfomaları, vitiligo, kronik egzama, nedeni bilinmeyen yaygın kaşıntılar, liken hastalığı geliyor. Özellikle sedef hastalığı görülme sıklığından dolayı fototerapiye en sık başvurulan hastalıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sedef hastalığı izlerini yüzde 90 oranında ortadan kaldıracak Sekukinumab aktif maddesinin klinik çalışmaları devam etmektedir. Bu ilaç işe sedef hastalığı olan hastalar sosyal izolasyondan kurtulur ve daha iyi bir hayata ulaşır. Zaten astım ilacının ürtiker (kurdeşen) tedavisinde bir tedavi yöntemi olarak kullanılıyor olması gösteriyor ki tedavilerin nereden çıkacağı belli olmuyor. 

Detaylı bilgi için; https://www.ertugrulaydemir.com/sedef-hastaligi-tedavisi/

 
Diğer Haberler
EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
Tüm Hakları Saklıdır © 2011 Ulusal Post | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Haber Yazılımı: CM Bilişim